Przed Euro 2016. Lewandowski i Milik bohaterami; słabszy weekend Polaków w Serie A

Robert Lewandowski zapewnił Bayernowi Monachium zwycięstwo 1:0 w meczu z FC Koeln. Z dobrej strony zaprezentował się również Arkadiusz Milik, który zdobył gola i zaliczył asystę w wygranym przez Ajax Amsterdam 2:0 spotkaniu na szczycie holenderskiej Eredivisie. Słabszy weekend zaliczyli polscy piłkarze grający w Serie A.

Anglia Premier League

Z dobrej strony zaprezentował się Łukasz Fabiański. Golkiper Swansea był w meczu z ostatnią w tabeli Aston Villą jednym z najpewniejszych punktów swojego zespołu. „Fabian” miał sporo pracy, gdyż niezbyt pewnie grała defensywa Łabędzi. Reprezentant Polski zdołał jednak zachować czyste konto, dzięki czemu drużyna z Walii mogła dopisać do swojego konta komplet punktów.

Tottenham Hotspur vs AFC BournemouthNieudany występ przeciwko Tottenhamowi zaliczył Artur Boruc. Bramkarz Bournemouth aż trzykrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki, a jego konto obciąża szczególnie trzecia bramka, kiedy to pokonał go Christian Eriksen. Boruc był najsłabszym zawodnikiem na boisku. Za swój występ otrzymał od serwisu whoscored.com notę 5.3.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City)  całe spotkanie z Aston Villą, domowa wygrana 1:0

Artur Boruc (AFC Bournemouth)  90 minut na wyjeździe przeciwko Tottenhamowi Hotspur (0:3)

Niemcy Bundesliga

Bohaterem Bayernu został Robert Lewandowski, który zdobył jedynego gola w meczu z Koeln. „Lewy” trafił do siatki już w 10. minucie. Kapitan reprezentacji Polski zdecydował się na uderzenie z siedemnastu metrów i strzałem przy słupku nie dał Timo Hornowi najmniejszych szans na udaną interwencję. Lewandowski pobił tym samym swój rekord zdobytych bramek (25) w Bundeslidze w jednym sezonie i powiększył swoją przewagę nad Pierre-Emerickiem Aubameyangiem w wyścigu po koronę króla strzelców.

Kolejne spotkanie w pełnym wymiarze czasowym w barwach Borussii Dortmund zaliczył Łukasz Piszczek. Nasz prawy obrońca nie wyróżnił się niczym szczególnym, a BVB wygrało z Augsburgiem 3:1.

FC Koeln vs Bayern MunichVfB Stuttgart vs Bayer Leverkusen

Dobre spotkanie w barwach Stuttgartu, mimo porażki 0:2, zanotował Przemysław Tytoń. Polski golkiper co prawda nie miał najmniejszych szans przy trafieniach Juliana Brandta i Karima Bellarabiego, ale uratował swój zespół od wyższej porażki interwencjami w 30. i 65. minucie. Na słowa uznania zasługuje szczególnie obrona strzału po uderzeniu Stefana Kiesslinga z zaledwie  trzech metrów.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium)  90 minut i gol w wygranym 1:0 na wyjeździe meczu z 1.FC Koeln

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund)  90 minut w wygranym 3:1 wyjazdowym spotkaniu z Augsburgiem

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart)  90 minut w przegranym domowym starciu z Bayerem Leverkusen (0:2)

Włochy Serie A

Wojciech Szczęsny wpuścił jedną bramkę w zremisowanym 1:1 na Stadio Olimpico meczu z Interem Mediolan. Polak został jednak oceniony nisko za swój występ (6.0). Przy trafieniu Ivana Perisicia Szczęsny mógł zachować się lepiej i uchronić swoją drużynę od straty punktów.

Fatalne spotkanie w derbach Turynu zaliczył kapitan Torino – Kamil Glik. Defensor reprezentacji Polski sprokurował rzut wolny, po którym wynik spotkania otworzył Paul Pogba i niezbyt dobrze zachował się przy trafieniu Samiego Khediry.

Słabsze spotkanie tym razem rozegrał także Piotr Zieliński. Polak został zmieniony w 63. minucie pojedynku z Palermo, a jego drużyna zremisowała 0:0. Dla Empoli był to już jedenasty ligowy mecz z rzędu bez zwycięstwa.

Wojciech SzczęsnyKamil Glik

Do ławki rezerwowych na dobre przykleił się Jakub Błaszczykowski, który nie powąchał murawy w starciu z Frosinone Calcio. Skrzydłowy Fiorentiny ostatni raz na boisku pojawił się 25 lutego w spotkaniu Ligi Europejskiej przeciwko Tottenhamowi.

Przeciętny weekend zanotował także Paweł Wszołek. Jego Hellas Werona jest blisko spadku z Serie A. Tym razem outsiderzy ulegli Carpi 1:2, a piłkarz rodem z Tczewa został oceniony na 6.4.

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma)  90 minut w zremisowanym na własnym terenie meczu z Interem Mediolan (1:1)

Kamil Glik (Torino FC)  90 minut w przegranym meczu z Juventusem Turyn (1:4)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – do 63. minuty w zremisowanym na własnym terenie starciu z UC Sampdorią (1:1)

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina)  cały mecz przeciwko Frosinone Calcio na ławce rezerwowych (0:0)

Paweł Wszołek (Hellas Werona)  90 minut w przegranym na własnym stadionie meczu z Carpi FC (1:2)

Hiszpania Primera Division

Gorzką pigułkę w miniony weekend musiał przełknąć Grzegorz Krychowiak. Jego Sevilla uległa na wyjeździe Realowi Madryt aż 0:4. „Krycha” co prawda był (obok Sergio Rico i Sergio Escudero) najlepszym zawodnikiem drużyny, jednak przy tak wysokiej porażce to marne pocieszenie dla reprezentanta Polski. Krychowiak wpisał się do protokołu żółtą kartką w 61. minucie.

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut i żółta kartka w meczu przeciwko Realowi Madryt (0:4)

Pozostałe ligi

Arkadiusz Milik1Bohaterem weekendu w Holandii został Arkadiusz Milik. Napastnik Ajaxu Amsterdam w meczu przeciwko PSV Eindhoven już w 2. minucie strzałem głową pokonał Jeroena Zoeta, a na kwadrans przed końcem spotkania asystował przy trafieniu Anwara El-Ghaziego. Milik zamknął usta krytykom, którzy mówili, że w Holandii strzela jedynie słabym drużynom. Dla Polaka było to trafienie numer 16. w obecnym sezonie i może on jeszcze powalczyć o koronę króla strzelców. Do liderującego Vincenta Janssena z AZ Alkmaar traci cztery bramki.

Z dobrej strony pokazał się także Kamil Grosicki. „Grosik” wyszedł na boisko w podstawowym składzie Stade Rennais i już w 9. minucie zaliczył asystę przy trafieniu Fallou Diagne’a. Grosicki dośrodkował z rzutu wolnego, a Senegalczyk celnym strzałem głową pokonał Steva Mandandę.

Pełne 90 minut w barwach Tereka Grozny przeciwko Urałowi Jekaterynburg rozegrał Maciej Rybus. Były legionista spisał się przeciętnie, a jego drużyna zanotowała remis 1:1.

Epizod, w wygranym przez Dynamo Kijów 1:0 meczu z Zorią Ługańsk, zaliczył Łukasz Teodorczyk. Polak nie miał już wpływu na losy rywalizacji.

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam)  do 80. minuty, bramka i asysta w meczu z PSV Eindhoven na szczycie holenderskiej Eredivisie, wyjazdowa wygrana 2:0

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – do 60. minuty w wyjazdowym spotkaniu z Olimpique Marsylia (5:2), asysta przy golu Fallou Diagne’a

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w domowym spotkaniu z Urałem Jekaterynburg, remis 1:1

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – wszedł z ławki w 89. minucie w wygranym na własnym terenie meczu z Zorią Ługańsk (1:0)