Puchar Polski. Śląsk poza burtą, awans pierwszoligowego Zawiszy!

Zawisza Bydgoszcz został ostatnim półfinalistą Pucharu Polski. Po wyjazdowym zwycięstwie nad Śląskiem Wrocław 2:1 podopieczni Marcina Bartoszka sprawili, że kolejny klub Ekstraklasy obok Cracovii odpadł z tych rozgrywek. Awans gościom zapewniły trafienia Szymona Lewickiego oraz Kamila Drygasa.

W pierwszym spotkaniu padł bezbramkowy remis, który sprawiał, że w nieco lepszej sytuacji przed dzisiejszym meczem znajdował się zespół prowadzony przez Romualda Szukiełowicza.

Śląsk - Zawisza (1)Pierwsze minuty nie przyniosły ciekawego widowiska, obie ekipy chciały sprawdzić swojego rywala. Jako pierwsi szansę na objęcie prowadzenia mieli już w 8. minucie zawodnicy Macieja Bartoszka, lecz niebezpieczeństwo we własnym polu karnym w ostatniej chwili zażegnał Adam Kokoszka. Po pół godzinie nudnej gry Kamil Biliński miał niezłą okazję do pokonania Damiana Węglarza, jednak w decydującym momencie zabrakło mu precyzji. Chwilę później to bydgoszczanie mogli wbić gola, ale brak zimnej krwi w polu karnym wrocławian spowodował, że do szatni obie ekipy schodziły przy bezbramkowym remisie.

Tuż po zmianie stron podopieczni Romualda Szukiełowicza mogli otworzyć wynik meczu, jednak ofiarnie spisująca się w defensywie Zawisza nie pozwalała gospodarzom na zbyt wiele. Szczęścia pod bramką Damiana Węglarza próbowali między innymi Kamil Drygas oraz Dudu Paraiba. Dopiero w 69. minucie Szymon Lewicki pokazał, jak się strzela gola, gdy wykorzystał podanie Jakuba Smektały i posyłając futbolówkę do niemal już pustej bramki zapewnił swojej drużynie prowadzenie.

ZawiszaZ takiego obrotu sprawy bydgoszczanie cieszyli się raptem pięć minut, albowiem Kamil Biliński płaskim uderzeniem z kilku metrów doprowadził do remisu. W dalszej fazie meczu Zawisza nie zamierzał oddać pola walki i ruszył do ataku. Przyniosło to skutek w 78. minucie. Wówczas Jakub Wrąbel obronił dwa pierwsze uderzenia gości, lecz przy próbie Kamila Drygasa nie miał już szans. Śląsk, mimo że przegrywał, nie kwapił się do odwrócenia losów spotkania. Tym sposobem pierwszoligowy Zawisza pokonał przedstawiciela Ekstraklasy i awansował do półfinału Pucharu Polski.

W walce o finał piłkarze Macieja Bartoszka zmierzą się w dwumeczu z Legią Warszawa. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 30 marca, rewanż rozegrany zostanie natomiast 20 kwietnia 2016 roku.