PŚ w Willingen. Niepokonany Prevc, czterech Polaków z punktami

Peter Prevc triumfował w indywidualnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich rozgrywanym w niemieckim Willingen. Najlepiej spośród białoczerwonych zaprezentował się Stefan Hula, który sklasyfikowany został na 19. pozycji.  W czołowej trzydziestce znalazło się jeszcze trzech Polaków.

Jako pierwszy na belce startowej zasiadł Jan Ziobro, którego trener Maciej Maciusiak nie wystawił w sobotnich zmaganiach drużynowych. Zawodnik w dobrym stylu oddał skok na odległość 128.5 m, jednak zostało mu odjętych sporo punktów za sprzyjające warunki wietrzne. Brązowy drużynowy medalista mistrzostw świata z Falun zakończył ostatecznie niedzielną rywalizację na 31. miejscu.

Chwilę później z mocnymi podmuchami wiatru musiał zmierzyć się Jakub Wolny. Debiutujący w pucharowym konkursie osiągnął taką samą odległość jak Ziobro, jednak dzięki wysokim notą za styl sklasyfikowany został na 30. pozycji. Solidną próbę oddał również Stefan Hula, osiągając 131.5 m. Najlepiej spisujący się wśród biało-czerwonych podczas weekendu w Willingen – Andrzej Stękała – po raz kolejny zaprezentował ustabilizowaną formę, oddając próbę na 133 m. Taką samą odległość uzyskał Maciej Kot, który jednak dzięki wyższym notą za styl i niesprzyjającym warunkom atmosferycznym ukończył pierwszą serię na 19. lokacie.

Ski Jumping World Cup in WillingenLiderem na półmetku rywalizacji, a jednocześnie autorem najdłuższego skoku, został Peter Prevc, lądując na 148.5 m. Słoweniec o ponad osiem punktów wyprzedzał Norwega Kennetha Gangnesa (139.5 m) oraz wicelidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Niemca Severina Freunda (145.5 m). Fenomenalną próbę oddał również Austriak Stefan Kraft, który uzyskał aż 147 m.

Sklasyfikowany na ostatnim punktowanym miejscu Jakub Wolny mocno opóźnił wyjście z progu, skacząc zaledwie 118 m. Debiutant w polskiej kadrze nie poprawił tym samym swojej pozycji po pierwszej serii, kończąc rywalizację na 30. lokacie. Kolejny z biało-czerwonych – Andrzej Stękała – osiągnął zaledwie pół metra dalej i sklasyfikowany został na 29. miejscu. Maciej Kot, który nie poradził sobie z warunkami panującymi nad obiektem, uzyskał 122 m, co dało mu dopiero 26. pozycję. Lepszą dyspozycję zaprezentował najstarszy polski kadrowicz Stefan Hula. Skok na 126.5 m zapewnił zawodnikowi ze Szczyrku awans o sześć pozycji, ostatecznie kończąc zawody na 18. miejscu.

Ski Jumping World Cup in WillingenRywalizację w zawodach Pucharu Świata po raz czwarty z rzędu zdominował Słoweniec Peter Prevc, osiągając w finałowej serii 145.5 m. Drugą najwyższą notę uzyskał Norweg Kenneth Gangnes (141 m), wyprzedzając z ponad piętnastopunktową przewagą trzeciego Niemca Severina Freunda (133 m).

Dzięki wygranej Peter Prevc umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Obecnie Słoweniec drugiego Severina Freunda wyprzedza już o 245 punktów. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – spadł natomiast na 22. miejsce.