PŚ w Planicy. Prevc zdominował ostatni konkurs, dalekie loty Kota

Peter Prevc – triumfem w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich – potwierdził dominację w całym sezonie 2015/2016. Słoweniec wyprzedził swojego rodaka Roberta Kranjca o 14,6 pkt. Spośród Polaków najlepszy rezultat osiągnął Maciej Kot, który zajął 15. lokatę.

Na liście startowej niedzielnych zawodów znalazło się 30 najlepszych skoczków klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (spośród tych, którzy przybyli do Planicy). W gronie tym było czterech Polaków: Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.

W pierwszej serii najlepszy rezultat z biało-czerwonych uzyskał Maciej Kot. Zawodnik z Limanowej po lądowaniu na 231 metrze na półmetku rywalizacji plasował się na wysokiej 11. pozycji. 24-latek ustanowił swój nowy rekord życiowy. Trzecią dziesiątkę otwierał Dawid Kubacki (21. lokata – 216,5 m). Nieco słabsze rezultaty osiągnęli Kamil Stoch (206 m) oraz Stefan Hula (202 m), sklasyfikowani odpowiednio na 23. i 28. miejscu.

FIS Ski Jumping World Cup final in PlanicaLiderem na półmetku rywalizacji był Peter Prevc. Znakomita próba na 238 m pozwoliła mu wyprzedzać Roberta Kranjca (234 m) oraz japońskiego weterana Noriakiego Kasaiego (227 m).

W drugiej serii trzech naszych zawodników nie zdołało przedrzeć się do czołowej dwudziestki. Dalekie miejsca zajęli Kamil Stoch (210 m), Dawid Kubacki (205 m) oraz Stefan Hula (216 m) – sklasyfikowani odpowiednio na 21., 23. i 25. pozycji. W rundzie finałowej imponującego rezultatu nie powtórzył Maciej Kot, który po skoku na 222 m spadł na 15. lokatę.

Peter Prevc tegoroczny sezon przypieczętował wspaniałą wygraną. Podopieczny Gorana Janusa – po locie na 241,5 m – o 14,6 pkt. wyprzedził swojego rodaka Roberta Kranjca (233 m). Tuż za reprezentantami gospodarzy uplasował się Norweg Johann Andre Forfang, który był dziś autorem najdłuższej próby (245 m).

FIS Ski Jumping World Cup final in PlanicaDużą Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej, a także małą za zwycięstwo w Pucharze Świata w lotach odebrał dominator sezonu Peter Prevc. W trakcie całego cyklu Słoweniec wygrał również Turniej Czterech Skoczni oraz wywalczył złoty medal mistrzostw świata w lotach.

Trofeum za zwycięstwo w Pucharze Narodów podnieśli z kolei Norwegowie, którzy w styczniu w Bad Mitterndorf wywalczyli także tytuł mistrzów świata w drużynie.

Po sezonie z kadrą biało-czerwonych rozstaje się Łukasz Kruczek. Na stanowisku pierwszego szkoleniowca przepracował osiem lat.