PŚ w Planicy. Karl Geiger wygrywa finał sezonu, „Biało-Czerwoni” daleko od czołówki

Zwycięstwem Karla Geigera zakończył się ostatni konkurs indywidualny Pucharu Świata w sezonie 2020/2021. Drugie miejsce w niedzielnych zmaganiach na Letalnicy (HS240) w Planicy zajął Ryoyu Kobayashi, a trzecie Markus Eisenbichler. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła – uplasował się na trzynastej pozycji.

Karl Geiger po raz drugi z rzędu i dziewiąty w karierze wygrał pucharowe zawody. Skoki na odległość 231 m oraz 232.5 m pozwoliły mu wyprzedzić lidera na półmetku rywalizacji, Japończyka Ryoyu Kobayashiego (242 m i 217 m), o blisko siedem punktów. Niemiec okazał się najlepszy również w klasyfikacji lotów narciarskich, triumfując w dwóch z trzech rozegranych w obecnym sezonie konkursach Pucharu Świata na mamucim obiekcie.

Podium podczas niedzielnych zmagań uzupełnił Markus Eisenbichler. Podopieczny Stefana Horngachera uzyskał 221 m i 230 m. Na kolejnych lokatach uplasowali się natomiast Słoweniec Domen Prevc (233 m i 233 m), Austriak Daniel Huber (237 m i 226 m), Japończyk Yukiya Sato (233 m i 229 m) i Bor Pavlovcic (249.5 m i 218 m). Reprezentant gospodarzy błysną wysoką formą w pierwszej serii, osiągając najdłuższy skok w całych zawodach.

A jak wypadli „Biało-Czerwoni”? Bez rewelacji. Najlepszego z nich – Piotra Żyłę (226.5 m i 230.5 m) – sklasyfikowano na trzynastej lokacie. W drugiej „dziesiątce” znaleźli się także piętnasty Andrzej Stękała (219 m i 222 m), osiemnasty Dawid Kubacki (219 m i 216 m) oraz dwudziesty Kamil Stoch (216.5 m i 206.5 m). Jakub Wolny (212 m i 216.5 m) i Klemens Murańka (200.5 m i 189 m) z kolei zakończyli konkurs odpowiednio na dwudziestym szóstym oraz dwudziestym dziewiątym miejscu.

Kryształową Kulę za sezon 2020/2021 odebrał Halvor Egner Granerud. Norweg, który w finałowych zmaganiach zajął szesnastą pozycję (239 m i 204 m), ostatecznie wyprzedził drugiego w cyklu Markusa Eisenbichlera o 382 „oczka”. Trzecim najlepszym skoczkiem okazał się natomiast Kamil Stoch. Tym samym zawodnik z Zębu już po raz szósty w karierze uplasował się na podium w klasyfikacji końcowej. Siódmy był Piotr Żyła, ósmy Dawid Kubacki, zaś szesnasty Andrzej Stękała. Łącznie pucharowe punkty zdobyło jedenastu reprezentantów Polski.

Puchar Narodów wywalczyli Norwegowie, gromadząc 5429 pkt. Druga lokata przypadła „Biało-Czerwonym” (4738 pkt.), a trzecia – Niemcom (4361 pkt.).