PŚ w Kuusamo. Sześciu Polaków z punktami, ale ilość nie poszła w jakość

Sześciu Polaków zdobyło punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W fińskim Kuusamo najlepiej z nich spisał się Dawid Kubacki, który zajął jednak dopiero 12. pozycję. Wygrał – po raz drugi w obecnym sezonie – Norweg Daniel-Andre Tande.

Daniel-Andre Tande znów nie miał sobie równych. Choć na półmetku zmagań plasował się dopiero na siódmej pozycji (131 m), ostatecznie mógł cieszyć się ze zwycięstwa. W finałowej rundzie 25-letni zawodnik uzyskał aż 142 m i odniósł drugą w sezonie, a siódmą w karierze pucharową wygraną. Drugie miejsce zajął dość niespodziewanie Austriak Philipp Aschenwald (129 m i 143 m), który do triumfatora sobotnich zawodów stracił ponad dziewięć oczek. Podium uzupełnił Słoweniec Anze Lanisek (136.5 m i 135 m).

Na kolejnych lokatach sklasyfikowano Stefana Krafta (131 m i 138 m) oraz Daniela Hubera (134.5 m i 133.5 m). Czołową „szóstkę” zamknął natomiast obrońca Kryształowej Kuli – Ryoyu Kobayashi (134 m i 133 m).

Rozczarowali Polacy. Mimo że sześciu z nich zdobyło punkty do Pucharu Świata, żaden nie znalazł się w najlepszej „dziesiątce” konkursu. Najlepiej wypadł Dawid Kubacki. Nowotarżanin za skoki na odległość 123.5 m i 135.5 m uplasował się na dwunastej pozycji, tuż przed Piotrem Żyłą (123.5 m i 136 m).

Przeciętnie zaprezentował się również Kamil Stoch (128 m i 118.5 m). Trzykrotny mistrz olimpijski zajął dopiero szesnaste miejsce. Na osiemnastej lokacie zmagania zakończył Maciej Kot (120 m i 126 m), dwudziesty drugi był Stefan Hula (127.5 m i 121.5 m), zaś dwudziesty siódmy – Jakub Wolny (127 m i 112 m). Z biało-czerwonych jedną próbę oddał tylko Klemens Murańka (czterdziesta szósta pozycja – 102 m).

Warto dodać, że za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowano aż pięciu zawodników: Roberta Johanssona, Johanna Andre Forfanga, Anze Semenica, Mariusa Lindvika i Petera Prevca. Ci dwaj ostatni początkowo uplasowali się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.

Dzięki wygranej, Daniel-Andre Tande (200 pkt.) umocnił się na prowadzeniu w Pucharze Świata. Norweg wyprzedza Anze Laniska (140 pkt.) oraz Philippa Aschenwalda (93 pkt.). Piąty jest Kamil Stoch (74 pkt.), a dziewiąty Dawid Kubacki (56 pkt.). Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny w Kuusamo. Początek zawodów o godzinie 16:30. Wcześniej – bo o 14:45 – zostaną rozegrane kwalifikacje.