fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Przed Euro 2016. Starcie z Litwą ostatnim przetarciem przed turniejem

Spotkaniem z Litwą piłkarska reprezentacja Polski zakończy serię meczów towarzyskich, przygotowujących biało-czerwonych do udziału w mistrzostwach Europy we Francji. Podopieczni Adama Nawałki najprawdopodobniej wybiegną na boisko w mocno rezerwowym składzie. To okazja to sprawdzenia zmienników, a jednocześnie możliwość zapewnienia odpoczynku czołowym graczom kadry.


pi³karzeReprezentacja Litwy do tej pory ani razu w swojej historii nie brała udziału zarówno w mistrzostwach świata, jak i mistrzostwach Europy. Warto jednak zauważyć, że w latach 1940-1990 Litwini nie mieli swojej reprezentacji, gdyż ich kraj wchodził w skład ZSRR, a czołowi piłkarze pochodzenia litewskiego występowali w zespole Związku Radzieckiego. Dopiero od początku lat 90-tych Litwa mogła startować w kwalifikacjach do wielkich turniejów. Jako największy sukces naszych północno-wschodnich sąsiadów można uznać trzecie miejsce w grupie eliminacyjnej do mundialu we Francji w 1998 roku. Obecnie Litwini to jedna ze słabszych ekip na Starym Kontynencie. Zajmuje 127. miejsce w rankingu FIFA.

W kadrze Litwy próżno szukać piłkarzy światowego czy nawet europejskiego formatu. Jeszcze kilka lat temu nasi sąsiedzi mieli w składzie kilku graczy, którzy grali w solidnych klubach europejskich. Byli to m.in. Deividas Semberas, Tomas Danilevicius, Marius Stankevicius czy… obecny trener drużyny narodowej Edgaras Jankauskas. Teraz blisko połowę kadry stanowią gracze z ligi litewskiej. W reprezentacji grają również piłkarze z polskiej Ekstraklasy: bramkarz Emilijus Zubas z Podbeskidzia Bielsko-Biała czy napastnik Fiodor Cernych z Jagiellonii Białystok. Najwyżej wycenianym litewskim piłkarzem jest obecnie Lukas Spalvis, napastnik duńskiego Aalborga.

Grzegorz Krychowiak Robert LewandowskiReprezentacja Polski do tej pory mierzyła się z Litwą 10 razy. Za każdym razem było to spotkanie towarzyskie. Bilans tych pojedynków to 4 zwycięstwa Polaków, 4 remisy i 2 wygrane naszych północno-wschodnich sąsiadów. Po raz ostatni biało-czerwoni mierzyli się z dzisiejszym rywalem dokładnie dwa lata temu z Gdańsku. Wówczas Polacy wygrali 2:1, a gole dla naszej reprezentacji zdobywali Arkadiusz Milik i Robert Lewandowski. W tamtym spotkaniu z obecnych kadrowiczów wystąpili również m.in. Artur Boruc, Kamil Glik, Łukasz Piszczek, Grzegorz Krychowiak, Wojciech Szczęsny czy Karol Linetty. Po raz ostatni Litwa pokonała Polskę w marcu 2011 roku, kiedy to triumfowała 2:0.

W meczu z Litwinami trener Adama Nawałka wystawi najprawdopodobniej rezerwowy skład. Od pierwszej minuty swoją szansę powinni otrzymać m.in. Thiago Cionek, Jakub Wawrzyniak, Sławomir Peszko, Filip Starzyński czy Mariusz Stępiński. Możliwe, że selekcjoner biało-czerwonych da szansę występu od pierwszej minuty wracającemu po wyleczeniu urazu Grzegorzowi Krychowiakowi.

* * *

Mecz towarzyski, Stadion Miejski im. Henryka Reymana w Krakowie
Polska – Litwa, 06.06.2016 (godz. 18:00)

Przewidywany skład reprezentacji Polski:

Łukasz Fabiański – Artur Jędrzejczyk, Bartosz Salamon, Thiago Cionek, Jakub Wawrzyniak – Sławomir Peszko, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Bartosz Kapustka – Filip Starzyński – Mariusz Stępiński

Sport.RIRM

drukuj