Polacy za granicą: Udany debiut Grosickiego we Francji

Najważniejszym wydarzeniem dla kibiców piłkarskich w Polsce obserwujących poczynania naszych zawodników za granicą był debiut w Stade Rennes Kamila Grosickiego.

Niemcy:

Borussia Dortmund przerwała passę czterech kolejnych spotkań bez wygranej pokonując na wyjeździe Eintracht Brunszwik 2:1. Do zwycięstwa znacząco przyczynił się Robert Lewandowski, asystując przy jednej z bramek Aubameyanga. W 84 minucie Kevin Grosskreutza zmienił Łukasz Piszczek. Jakub Błaszczykowski jest kontuzjowany.

W „polskim” meczu 19 kolejki Bundesligi naprzeciw siebie stanęły drużyny Augsburga i Werderu Brema. W ekipie gospodarzy od pierwszych minut zagrał Arkadiusz Milik. Młody napastnik miał udział w zwycięstwie swojej drużyny, choć bramki nie zdobył. W 69 minucie na murawie pojawił się Martin Kobylański. Augsburg- Werder 3:1.

Ostatni polski akcent w Bundeslidze to występ Eugena Polanskiego w barwach Hoffenheim. Drużyna Polaka pokonała Hamburger SV 3:0, a  Polanski zaliczył pełne 90 minut.

Wielka Brytania:

Drużyna Southampton wygrała wyjazdowe spotkanie z Fulham 3:0. Artur Boruc po raz ósmy w tym sezonie kończył mecz bez straty bramki. Golkiper reprezentacji Polski szczególnie w pierwszej połowie kilkakrotnie ratował swoją drużynę przed utratą bramki.

Ekipa Wojciech Szczęsnego – Arsenal Londyn pokonała Crystal Palace 2:0. Nasz reprezentant już jedenasty raz w tym sezonie kończył mecz z czystym kontem. W tej kwestii Szczęsny nie ma sobie równych w Premier Leauge.

W Championship pełne 90 minut rozegrał Marcin Wasilewski. Jego Leicester wygrało 1:0 i jest zdecydowanym faworytem do awansu. Brighton Tomasza Kuszczaka przegrał z Watford 0:2. Polski bramkarz rozegrał 90 minut.

W Szkocji pełne spotkanie w barwach Dundee rozegrał Radosław Cierzniak. Jego zespół zremisował z Partick Thistle 1:1.

Francja:

Kamil Grosicki zadebiutował w Stade Rennes. Popularny „Grosik” wszedł na boisko w 63 minucie i wypracował drugą bramkę dla swojej nowej drużyny. Rennes – Lyon 2:0.

Zespół Grzegorza Krychowiaka (Remis) przegrał z Montpellier 2:4. Polak podobnie jak jego koledzy z północnej Francji w tym meczu nie popisał się niczym szczególnym, a obecność na boisku potwierdził otrzymaną już w 8 minucie żółtą kartką.

Tuluza której barw od niedawna broni Dominik Furman zremisowała swój mecz z Marsylią 2:2. Były gracz Legii Warszawa nie otrzymał szansy debiutu w nowych barwach.

Włochy:

W Serie A, kolejny dobry mecz rozegrał Kamil Glik. Bardzo twarda gra w obronie byłego zawodnika Piasta Gliwice pomogła jego ekipie wywalczyć punkt na San Siro. AC Milan- Torino 1:1.

Żaden inny polski zawodnik w 22 kolejce włoskiej ekstraklasy nie pojawił się na boisku. Ale szansę na zmianę takiego stanu rzeczy mają jeszcze Paweł Wszołek i Bartosz Salamon. Mecz Sampdorii z Genuą odbędzie się dzisiaj o 20.45.

Hiszpania:

W Segunda Division 90 minut zanotował Cezary Wilk. Jego Deportivo La Coruna wygrało mecz z Sabadell 2:1 i wciąż lideruje w drugiej lidze. W najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii wahania formy ma Bartłomiej Pawłowski. Zawodnik kadry U-21 tym razem nie znalazł się w meczowej osiemnastce na spotkanie z Sevilla. Malaga- Sevilla 3:2.

Holandia:

Przemysław Tytoń po raz kolejny nie mógł uchronić swojej drużyny od porażki. PSV przegrało z Waalwijk 0:2, a nasz reprezentant znów nie podniósł się z ławki rezerwowych.

W sobotni wieczór zmierzyły się również zespoły Zwolle i Rody Kerkrade. W obydwóch drużynach grają Polacy. W ekipie gospodarzy wystąpił i żółtą kartką w protokole zapisał się Mateusz Klich, a w bramce gości stanął Filip Kurto. Były bramkarz Wisły Kraków nie może tego meczu zaliczyć do udanych gdyż dał sobie wbić trzy gole przy jednym zdobytym przez jego kolegów z ofensywy.  Zwolle- Roda 3:1.

Belgia:

Waldemar Sobota wystąpił w meczu Club Brugge z Mons. Gospodarze wygrali 2:1, a Polak spędził na boisku 66 minut.