Polacy w ligach zagranicznych – podsumowanie weekendu

Gol Arkadiusza Milika, asysta Piotra Zielińskiego oraz czyste konto Wojciecha Szczęsnego – tak w skrócie można podsumować występ polskich piłkarzy w miniony weekend na boiskach Starego Kontynentu. Przyjrzyjmy się zatem, jak wypadli podopieczni Adama Nawałki w czołowych lig europejskich.

Anglia – Premier League

Po zwycięstwach na Chelsea Londyn (1:0) i Manchesterem United (2:1) kolejne trzy oczka na swoim koncie doliczyło sobie Bournemouth. Beniaminek wygrał z WBA 2:1, a całe spotkanie w bramce gospodarzy rozegrał Artur Boruc. Wreszcie czyste konto w barwach Swansea zaliczył Łukasz Fabiański. Polak nie musiał wyciągać piłki z siatki, ale i jego koledzy nie popisali się żadnym golem. Rewelacja poprzedniego sezonu plasuje się dopiero na 18. miejscu.

Mimo, że w podsumowaniu występów Polaków za granicą skupiamy się tylko na kadrowiczach Adama Nawałki, to warto jednak wspomnieć o powrocie Marcina Wasilewskiego do składu Leicester City. Środkowy obrońca „Lisów“ zagrał od pierwszej minuty, a jego zespół wygrał z faworyzowanym Evertonem 3:2.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z West Ham United, domowy remis 0:0, pierwsze czyste konto od jedenastu spotkań ligowych

Artur Boruc (Bournemouth AFC) – 90 minut przeciwko West Bromwich Albion, wyjazdowa wygrana 2:1, bez większych szans przy straconej bramce

Hiszpania – Primera Division

Sevilla z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie zdobyła punkt w derbowym meczu z Betisem. Polak nie wyróżnił się niczym szczególnym – wpisał się za to do protokołu, zostając ukaranym żółtą kartką, których oprócz tej arbiter pokazał w meczu aż jedenaście.

***

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – całe spotkanie w derbowym starciu z Realem Betis, remis 0:0 na wyjeździe, piąta żółta kartka w sezonie, przez co będzie pauzował w kolejnej kolejce

Niemcy – Bundesliga

W Bundeslidze nie było fajerwerków jeśli chodzi o naszych reprezentantów. Polscy kibice ostrzyli sobie „zęby“ na spotkanie pomiędzy  FC Koeln, a Borussią Dortmund. Szczególnie liczyliśmy na występ Łukasza Piszczka, który jednak całe spotkanie oglądał z ławki rezerwowych. Z drugiej strony w barwach „Kozłów“ do 70. minuty grał Paweł Olkowski.

FC Cologne vs Borussia DortmundHannover 96 vs FC Bayern Munich

Czekaliśmy dwa mecze i się nie doczekaliśmy – Robert Lewandowski zatrzymał swój licznik strzelecki w 2015 roku na 49 trafieniach na wszystkich frontach. Polska czekała, jednak Lewy, mimo dogodnych okazji w skromnie wygranym przez Bayern meczu z Hannoverem (1:0), nie strzelił swojego 50. gola. Niespodziewane zwycięstwo nad drużyną wicemistrzów Niemiec – VfL Wolfsburg – odniósł VfB Stuttgart. Drużyna ze stolicy Badenii-Wirtembergii wygrała 3:1, a jej bramki z dobrym efektem strzegł Przemysław Tytoń.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w meczu z Hannoverem 96, Lewy trafił w słupek, był aktywny i otrzymał drugą notę na boisku (7.9 wg whoscored.com) obok Thiago Alcantary, i Kingsley’a Comana

Artur Sobiech (Hannover 96) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową w konfrontacji z Bayernem Monachium, domowa przegrana 0:1

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w pojedynku z VfL Wolfsburg, wygrana 3:1 na własnym stadionie, kilka udanych interwencji – pewny punkt swojego zespołu, oceniony na 7.3

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut przeciwko 1. FC Koeln na ławce rezerwowych, wyjazdowa porażka 1:2

Paweł Olkowski (1. FC Koeln) – 69 minut w starciu z Borussią Dortmund, wygrana 2:1, słaby mecz Olkowskiego, najgorsza ocena w zespole (6.1)

Włochy – Serie A

W Serie A wciąż czekamy na powrót do składu Fiorentiny Jakuba Błaszczykowskiego. Były kapitan wciąż jest kontuziowany. Znakomitą asystę w meczu z Bologną zanotował Piotr Zieliński, którego zagranie okrzyknięto próbą naśladowania Andresa Iniesty. Empoli wygrało w meczu z bardziej utytułowanym przeciwnikiem 3:2. Polak przebywał na boisku do 85. minuty.

Kolejnym wartym wyróżnienia piłkarzem, nie branym pod uwagę jeśli chodzi o powołania do kadry, był występ Pawła Wszołka, który po raz trzeci wyszedł w pierwszym składzie Hellas Verona. Nasz rodak tym razem zanotował asystę przy trafieniu Luci Toniego. Dobre spotkanie rozegrał również Wojciech Szczęsny, który zachował czyste konto w wygranym przez Romę pojedynku z Genoą (2:0), natomiast całe spotkanie na ławce rezerwowych Torino przesiedział jej kapitan – Kamil Glik.

***

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – kontuzja wyeliminowała go z pojedynku z Chievo Verona (wygrana 2:0)

Kamil Glik (Torino FC) – cały mecz przeciwko Udinese Calcio na ławce rezerwowych (przegrana 0:1)

Kamil Wilczek (Carpi FC) – po raz kolejny nie został uwzględniony w meczowej osiemnastce w starciu Juventusem Turyn, domowa przegrana 2:3

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – całe spotkanie w starciu Genoą CFC, wygrana 2:0 na własnym stadionie, solidny występ naszego bramkarza

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 85 minut w wygranym 3:2 meczu, w którym rywalem była Bologna FC, kapitalna asysta przy bramce Massimo Maccarone

Pozostałe ligi:

Niesamowitą huśtawkę nastrojów, jeśli chodzi o występy w Rennes, notuje Kamil Grosicki. Skrzydłowy francuskiego średniaka tym razem znalazł się poza kadrą meczową. Sprawdza się teoria, że Arkadiusz Milik kiedy już strzela gole to zazwyczaj trafia do bramki słabeuszom holenderskiej Eredivisie. Polak tym razem upolował bramkarza De Graafschap, otwierając wynik spotkania, a jego drużyna wygrała 2:1.

Ajax Amsterdam vs De Graafschap

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut w starciu z De Graafschap, domowa wygrana 2:1, gol Milika w 26. minucie (na 1:0), ósme trafienie Polaka w obecnym sezonie ligowym

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – poza kadrą meczową w spotkaniu z En Avant Guingamp (wygrana 2:0)