Polacy za granicą. Rybus znowu na ławce; premierowy gol Linetty’ego

Ciągle nie zmienia się sytuacja klubowa Macieja Rybusa. Boczny obrońca po raz kolejny przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych Olympique’u Lyon, który pokonał u siebie FC Nantes 3:2. Pewnym punktem swojego zespołu pozostaje natomiast Karol Linetty. Reprezentant Polski zdobył gola, ale jego Sampdoria uległa na wyjeździe Lazio Rzym aż 3:7.

Dla Rybusa było to trzecie kolejne spotkanie bez jakiejkolwiek minuty spędzonej na boisku. Jeszcze na początku sezonu był podstawowym graczem francuskiego klubu. Od dłuższego już czasu stracił jednak w oczach trenera Bruno Genesio, który na lewej stronie obrony regularnie stawia na trzydziestotrzyletniego Jeremy’ego Morela. Dzisiejszego wieczoru Lyon wygrał z Nantes 3:2 i niemal zapewnił sobie czwartą lokatę na koniec ligowej kampanii. W kadrze meczowej gości znowu zabrakło miejsca dla Mariusza Stępińskiego.

Mocną pozycję w swoim zespole ma z kolei Karol Linetty. Defensywny pomocnik ponownie rozpoczął mecz w podstawowym składzie Sampdorii, a w 32. minucie zdobył nawet gola po płaskim strzale z kilku metrów. Dla byłego piłkarza Lecha Poznań było to premierowe trafienie w barwach włoskiej drużyny. Jego ekipa przegrała jednak z Lazio aż 3:7 po zatrważających błędach linii defensywnej Blucerchiati, w tym grającego do 68. minuty Bartosza Bereszyńskiego.

Z kompletu punktów cieszyli się natomiast Wojciech Szczęsny oraz Łukasz Skorupski. Pierwszy walnie przyczynił się do wyjazdowej wygranej Romy nad Milanem (4:1), m. in. dzięki udanym interwencjom przy próbach Suso i Cristiana Zapaty. Przy trafieniu Mario Pasalicia reprezentant Polski nie miał nic do powiedzenia. Drugi zaś pomógł Empoli w domowym zwycięstwie nad Bologną (3:1). Nasz rodak skapitulował jedynie po uderzeniu Simone Verdiego sprzed pola karnego.

Powodów do zadowolenia nie miał Thiago Cionek. Brazylijczyk z polskim paszportem co prawda rozegrał pełne spotkanie, ale jego Palermo zaledwie zremisowało na wyjeździe z Chievo Werona 1:1 i tym samym pożegnało się z marzeniami o pozostaniu w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech.

Na dwudziestu ligowych golach zatrzymał się licznik Łukasza Teodorczyka. Były napastnik Lecha Poznań pojawił się w podstawowym składzie Anderlechtu Bruksela w starciu z Zulte Waregem (2:0) i spędził na placu gry siedemdziesiąt sześć minut, po czym został zastąpiony przez Isaaca Kiese Thelina.

„Teo” był dość widoczny, lecz brakowało mu zimnej krwi w decydujących momentach. Widać też było po nim, że nie imponował taką pewnością siebie pod bramką rywala, jak jeszcze na początku sezonu. Po raz ostatni do siatki przeciwnika trafił 12 marca w domowej konfrontacji z Waasland-Beveren. Fiołki są aktualnie liderem ligi belgijskiej i mają cztery oczka przewagi nad drugim w stawce Club Brugge.

***

Jupiler League 7. kolejka (grupa mistrzowska):

Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – do 76. minuty w zwycięskim meczu z SV Zulte Waregem (2:0)

Superliga 6. kolejka (grupa mistrzowska):

Kamil Wilczek (Broendby IF) – na ławce rezerwowych w przegranym spotkaniu z FC Midtjylland (2:4)

Ligue 1 36. kolejka:

Maciej Rybus (Olympique Lyon) – na ławce rezerwowych w wygranym pojedynku z FC Nantes (3:2)
Mariusz Stępiński (FC Nantes) – poza kadrą meczową w przegranej konfrontacji z Olympique’em Lyon (2:3)

Serie A 35. kolejka:

Thiago Cionek (US Palermo) – 90 minut w zremisowanym starciu z Chievo Werona (1:1)
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w zwycięskim meczu z Bologną FC (3:1)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – do 68. minuty w przegranym spotkaniu z Lazio Rzym (3:7)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – 90 minut i gol w przegranym pojedynku z Lazio Rzym (3:7)
Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w wygranej konfrontacji z AC Milanem (4:1)