Polacy za granicą. Geniusz „Lewego”; Grosicki bohaterem Hull!

Wielki dzień Roberta Lewandowskiego! Polak miał wkład w pięć bramek Bayernu Monachium w wygranym 6:0 spotkaniu z Augsburgiem. Trzykrotnie sam trafiał do siatki, przy dwóch golach asystował. W Anglii udane zawody rozegrał Kamil Grosicki, który poprowadził Hull City do wygranej nad ekipą West Ham United 2:1.

12 spotkań i 16 zdobytych goli – takim wyczynem w rywalizacji z Augsburgiem od dziś może pochwalić się Robert Lewandowski. W klasyfikacji strzelców Bundesligi Polak dogonił Pierre-Emericka Aubameyanga. W bieżącym sezonie zawodnicy zapisali na swoim koncie po 24 trafienia.

Swój popis w starciu z Augsburgiem „Lewy” rozpoczął w 17. minucie, kiedy to wykorzystał podanie Thiago Alcantary i strzałem w okienko rozwiązał worek z bramkami. Jeszcze przed przerwą Polak przypomniał sobie ubiegłoroczne, dwójkowe akcje z Thomasem Muellerem i precyzyjnym zagraniem obsłużył krytykowanego w tym sezonie partnera z zespołu. Po zmianie stron Lewandowski najpierw wykorzystał zagranie Francka Ribery’ego, a następnie piętą otworzył drogę do kolejnego trafienia dla Thiago. Hat-tricka ustrzelił dobijając uderzenie Muellera w 79. minucie.

Pochlebne oceny za swój występ przeciwko Schalke 04 Gelsenkirchen zebrał Łukasz Piszczek. Prawy obrońca otrzymał notę 7.08 (wg whoscored.com) i był w gronie czterech najbardziej wyróżniających się piłkarzy swojej drużyny. Borussia Dortmund prowadziła po bramce Pierre-Emericka Aubameyanga. Niefrasobliwość obrońców gości w 77. minucie wykorzystał Thilo Kehrer (1:1).

Na Wyspach Brytyjskich przypomniał o sobie Kamil Grosicki. Po przeciętnym występie w biało-czerwonych barwach z Czarnogórą, dziś poprowadził swój zespół do domowego triumfu nad West Ham United. Spotkanie 30. kolejki Premier League Polak rozpoczął na ławce rezerwowych. Na murawę wszedł w drugiej połowie i tak rozruszał ofensywę gospodarzy, że ci zdołali skutecznie odpowiedzieć na gola z pierwszej połowy Andrew Carrolla.

„Grosik” asystował przy obu bramkach Hull. Po spotkaniu komplementowały go brytyjskie media. Sky Sports wystawił mu notę 8 (skala 1-10). Goal.com podkreślił, że polski pomocnik jest pierwszym w tym sezonie zawodnikiem swojego zespołu, który w jednym widowisku odnotował dwa otwierające podania.

W Serie A polscy kibice mogli z uwagą obserwować starcie dwóch golkiperów kadry: Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Skorupskiego. Obaj nie mieli wielu okazji, by wykazać się swoimi umiejętnościami. Zwycięsko ze starcia wyszedł jednak Szczęsny. AS Roma – po golach Edina Dzeko – zwyciężyła ostatecznie 2:0.

We Francji poza kadrą meczową PSG na finałowe stracie Pucharu Ligi z AS Monaco znalazł się Grzegorz Krychowiak. Zdecydowanie lepiej wygląda pozycja w klubie Kamila Glika. Były stoper Torino nie zdołał dziś jednak zatrzymać podrażnionych mistrzów kraju. Ekipa z Księstwa wyraźnie uległa rywalom 1:4.

* * *

Premier League – 30. kolejka:

Kamil Grosicki (Hull City) – 45 minut i dwie asysty w wygranym 2:1 domowym spotkaniu z West Ham United
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w zremisowanym 0:0 wyjazdowym starciu z Southampton

Bundesliga – 26. kolejka:

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut, trzy gole i dwie asysty w zwycięskim pojedynku z Augsburgiem (6:0)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w zremisowanym 1:1 wyjazdowym meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen
Paweł Olkowski (FC Koeln) – 90 minut w przegranym 1:2 wyjazdowym starciu z Hamburgerem SV

Serie A – 30. kolejka:

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w zwycięskim spotkaniu z Empoli (2:0)
Łukasz Skorupski (Empoli FC) – 90 minut w przegranym starciu z Romą

Francja – finał Pucharu Ligi:

Kamil Glik (AS Monaco) – 90 minut w przegranym pojedynku z PSG (1:4)
Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – poza kadrą meczową na starcie z Monaco