PlusLiga: Zwycięski horror ZAKSY

Ligowy klasyk dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Po pięciosetowym boju wicemistrzowie Polski pokonali na wyjeździe Jastrzębski Węgiel 3:2 w meczu 13 kolejki PlusLigi siatkarzy. MVP spotkania został wybrany Dick Kooy.

Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gospodarzy, którzy po zepsutej zagrywce Marcina Możdżonka udali się na pierwszą przerwę techniczną przy dwupunktowym prowadzeniu (8:6). Tuż po niej Michał Kubiak zablokował Grzegorza Boćka, a następnie Paweł Zagumny popełnił błąd nieczystego odbicia przy próbie rozegrania i jastrzębianie odskoczyli na cztery „oczka” (12:8). Gospodarze cały czas utrzymywali niewielką przewagę (15:14, 17:15, 20:19), jednak wszystko zmieniło się w samej końcówce seta. Co prawda po autowym ataku Dicka Kooya Jastrzębski powiększył dystans punktowy (23:20), ale później na parkiecie rządzili już tylko kędzierzynianie i to oni po skutecznym bloku na Kubiaku cieszyli się ze zwycięskiego seta i prowadzenia w meczu 1:0.

Początek drugiej odsłony tym razem należał do przyjezdnych, którzy dzięki świetnej postawie w polu serwisowym Boćka oddalili się na trzy punkty(7:4). Z każdą kolejną akcją dominacja podopiecznych Sebastiana Swiderskiego stawała się coraz wyraźniejsza. W ataku wciąż nie do zatrzymania był Bociek ( 83% skuteczności w drugiej partii), a na zagrywce szalał Michał Ruciak. Ostatecznie kędzierzynianie niemalże „zmietli” rywala z parkietu, wygrywając seta różnicą 13 punktów (25:13).

Niezrażeni niepowodzeniami gospodarze, zdołali rozstrzygnąć na swoją korzyść seta trzeciego, wreszcie zachowując więcej zimnej krwi w końcówce, dzięki udanym atakom Kubiaka i Alena Pajenka. Jastrzębianie cały czas utrzymywali minimalne prowadzenie i po ataku z krótkiej Patryka Czarnowskiego wygrali do 22.

Czwarta partia ponownie należała do drużyny z Jastrzębia. Od stanu 16:16 ton grze nadawali podopieczni Lorenzo Bernardiego, nie pozwalając przeciwnikowi na doprowadzenie do remisu. Wojnę nerwów na swoją korzyść rozstrzygnęli po udanym ataku Kubiaka.

Decydująca partia początkowo należała do jastrzębian (5:2). Nie do zatrzymania był Kubiak, który do wysokiej skuteczności w ataku dołożył pojedynczy blok na Kooyu. Przy zmianie stron wciąż prowadzili gospodarze (8:6). Druga część seta należała jednak do gości, którzy po błędzie rywali doprowadzili do remisu (13:13). Pierwszą piłkę meczową mieli gospodarze, ale to wicemistrzowie Polski rozstrzygnęli końcówkę seta, jak i całe spotkanie, na swoją korzyść wygrywając 17:15 i cały mecz 3:2.

Jastrzębski Węgiel – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3
(23:25, 12:25, 25:21, 25:22, 15:17)

Jastrzębski: Masny (1), Marechal (22), Gierczyński (9), Kubiak (15), Bontje, Czarnowski (12), Wojtaszek (libero) oraz Van De Voorde (1), Pajenk (10), Jarmoc, Filipov i Popiwczak
ZAKSA: Zagumny, Bociek (27), Kooy (14), Ruciak (13), Możdżonek (7), Gladyr (13), Gacek (libero) oraz Pilarz, Ferens i Witczak

MVP: Dick Kooy (ZAKSA)