fot. PAP

Justyna Kowalczyk najlepszym sportowcem Polski po raz piąty

Justyna Kowalczyk została najlepszym sportowcem Polski w 2013 roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP. Biegaczka narciarska wygrała ten plebiscyt po raz piąty, co wcześniej nie udało się nikomu.

Kowalczyk wyprzedziła dwóch mistrzów świata – skoczka narciarskiego Kamila Stocha oraz młociarza Pawła Fajdka. Plebiscyt zorganizowano po raz 79. W ubiegłym roku podopieczna Aleksandra Wierietielnego po raz czwarty zdobyła Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, także po raz czwarty triumfowała w cyklu Tour de Ski, a w mistrzostwach świata w Val di Fiemme wywalczyła srebrny medal w biegu na 30 km techniką klasyczną.
Narciarka z Kasiny Wielkiej wygrała plebiscyt po raz piąty z rzędu. Poprzednio dzieliła rekord czterech zwycięstw ze Stanisławą Walasiewicz, Ireną Szewińską (wygrała dwa razy pod panieńskim nazwiskiem Kirszenstein) oraz Adamem Małyszem. W sobotę, kiedy w Teatrze Polskim w Warszawie ogłoszono wyniki, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach startowała w zawodach Pucharu Świata w miejscowości Nove Mesto na Morawach.

Nie poszczęściło się jej – odpadła w kwalifikacjach sprintu. „Bez względu na wyniki, których jeszcze nie znam, chcę wszystkim podziękować za oddane na mnie głosy. Proszę też o trzymanie za mnie kciuków podczas igrzysk olimpijskich w Soczi” – powiedziała Kowalczyk w nagraniu wideo.

Kolegium redakcyjne „Przeglądu Sportowego” przyznało też kilka wyróżnień. Piłkarze ręczni Vive Targi Kielce zostali uznani za drużynę roku. Doceniono w ten sposób ich historyczny awans do turnieju Final Four Ligi Mistrzów, w którym ostatecznie zajęli trzecie miejsce. Trenerem roku został szkoleniowiec kadry skoczków narciarskich Łukasz Kruczek, a za odkrycie roku uznano jego podopiecznych, brązowych medalistów konkursu drużynowego mistrzostw świata w Val di Fiemme: Kamila Stocha, Piotra Żyłę, Macieja Kota i Dawida Kubackiego.

Nagrodę dla najlepszego sportowca niepełnosprawnego otrzymał mistrz świata niedowidzących w biegach na 100 i 200 metrów Mateusz Michalski. Za imprezę roku uznano mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach, z kolei za najlepszą imprezę masową – Maraton Warszawski. Statuetką „Superczempiona” uhonorowani zostali: dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Tomasz Kucharski (jego partner w dwójce wagi lekkiej Robert Sycz otrzymał to wyróżnienie przed rokiem), wielokrotny mistrz świata w wyścigach motorowodnych Waldemar Marszałek oraz były wybitny sztangista, dwukrotny wicemistrz olimpijski, a dziś prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki. Kapituła nagrodziła także tytułem Ambasadora Polskiego Sportu – dyrektora wyścigu kolarskiego Tour de Pologne Czesława Langa, natomiast tytułem Animatora Sportu Masowego – twórcę narciarskiego Biegu Piastów Juliana Gozdowskiego.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2013 roku w plebiscycie:
1. Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
3. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
4. Agnieszka Radwańska (tenis)
5. Robert Lewandowski (piłka nożna)
6. Robert Kubica (rajdy samochodowe)
7. Bartłomiej Bonk (podnoszenie ciężarów)
8. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
9. Jerzy Janowicz (tenis)
10. Jarosław Hampel (żużel)

PAP

drukuj