PlusLiga. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel zagrają w wielkim finale!

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla z awansem do finału PlusLigi. ZAKSA w półfinałowej rywalizacji okazała się lepsza od PGE Skry Bełchatów, zaś Jastrzębski wyeliminował VERVĘ Warszawa Orlen Paliwa.

W fazie półfinałowej PlusLigi rywalizacja toczyła się do dwóch wygranych spotkań. Do wyłonienia lepszego z pary ZAKSA – Skra potrzebne były trzy mecze. W pierwszej potyczce tych drużyn zdecydowanie lepsi okazali się kędzierzynianie, którzy zwyciężyli 3:0. Ekipa z Bełchatowa najmocniej postawiła się rywalom w pierwszej partii, jednak i tak przegrała 23:25. W kolejnych odsłonach przewaga gospodarzy była już bardziej widoczna.

W drugim spotkaniu górą okazała się Skra. Podopieczni Michała Mieszko Gogola w pierwszym secie wygrali na przewagi (31:29). W drugiej odsłonie zdecydowanie lepsi okazali się goście, którzy zwyciężyli do 17. Wydawało się, że ZAKSA łapie wiatr w żagle, jednak bełchatowianie nie dali się rozpędzić przeciwnikom. W trzeciej partii ponownie wygrali na przewagi (27:25), triumfowali także w secie czwartym. Tym samym pokonali kędzierzynian 3:1, doprowadzając w rywalizacji półfinałowej do wyniku 1:1.

Decydując o losach awansu do finału starcie nie przyniosło niespodzianek. Pierwszy set miał bardzo wyrównany przebieg. O zwycięstwie ZAKSY zadecydowała dopiero końcówka. W drugiej odsłonie Skra starała się wywierać presję na gospodarzach, co do pewnego momentu przynosiło rezultaty. Druga część tego fragmentu spotkania należała już jednak do ekipy Nikoli Grbicia, w efekcie czego kędzierzynianie triumfowali do 19. W trzecim secie boisko z powodu urazu musiał opuścić lider gości Taylor Sander. To spowodowało lukę w ataku, której przyjezdni nie potrafili załatać. ZAKSA kontrolowała swoją przewagę, wygrywając w tej osłonie do 21, a cały mecz 3:0, meldując się – po raz piąty z rzędu – w wielkim finale rozgrywek.

Dwóch spotkań potrzebował natomiast Jastrzębski Węgiel, aby wywalczyć awans do wielkiego finału kosztem warszawskiej VERVY. Pierwsze starcie tych ekip miało bardzo wyrównany przebieg. Do jego rozstrzygnięcia konieczny okazał się tie-break. Pierwsza partia padła łupem Jastrzębskiego, który triumfował 25:20. W drugiej osłonie lepsi okazali się siatkarze ze stolicy (25:23). Trzeci set to wygrana ekipy Andrei Gardiniego. Goście nie podłamali się jednak takim rozwojem wypadków. Zwyciężyli w czwartej partii do 22 i doprowadzili w tym meczu do remisu 2:2. Wojnę nerwów w końcówce tie-breaka lepiej zniósł Jastrzębski. Miejscowi wygrali w decydującej odsłonie 15:12.

Rewanżowy pojedynek lepiej rozpoczęła VERVA. Siatkarze z Warszawy do nerwowej końcówce zdołali zwyciężyć w pierwszej partii na przewagi (29:27). Drugi set miał podobny przebieg jak poprzedni. Wynik oscylował w graniach remisu, a o jego losach zadecydowała gra na przewagi. Lepsi w tej wojnie nerwów okazali się jastrzębianie (29:27), wyrównując stan spotkania. W trzeciej odsłonie coraz lepiej zaczęli prezentować się goście, głównie dzięki znakomitej postawie graczy rezerwowych. Zaowocowało to wygraną podopiecznych Gardiniego do 20. Czwarty set to zażarta walka punkt za punkt. O wszystkim zadecydowały ostatnie piłki. W nich skuteczniejsi okazał się Jastrzębski Węgiel, triumfując w całej partii 26:24, w całym meczu 3:1, zaś w półfinałowej rywalizacji z VERVĄ – 2:0.

Pierwszy mecz finałowy pomiędzy ZAKSĄ a Jastrzębskim Węglem odbędzie się w środę 14 marca o godz. 20:30. Tego samego dnia – o godz. 17:30 – rozegrane zostanie pierwsze spotkanie o brązowy medal PlusLigi pomiędzy Skrą Bełchatów a VERVĄ Warszawa.