PlusLiga. Skra upokorzyła Resovię

W szlagierowym meczu 13. kolejki PlusLigi siatkarze PGE Skry Bełchatów nie dali najmniejszych szans Asseco Resovii Rzeszów, zwyciężając w łódzkiej Atlas Arenie 3:0 (25:19, 25:20, 25:20). O dominacji zespołu prowadzonego przez Miguela Angela Falaskę najlepiej świadczy fakt, że w żadnym z trzech rozegranych setów nie pozwolili rywalom na przekroczenie bariery 20 punktów. Mistrzów Polski do wygranej poprowadził wybrany na MVP spotkania Nicolas Uriarte.

Tym samym Skra zakończyła pierwszą fazę rundy zasadniczej PlusLigi z kompletem zwycięstw. Podopieczni trenera Miguela Angela Falaski z dorobkiem 37 punktów o cztery oczka wyprzedzają drugą w tabeli Asseco Resovię Rzeszów, dla której była to już druga porażka w bieżącym sezonie i czwarta z rzędu przegrana w bezpośrednim starciu z mistrzami Polski. Zawodnicy Andrzeja Kowala zmniejszyli również przewagę nad trzecim w ligowej stawce Lotosem Treflem Gdańsk do trzech oczek.

I set

Mariusz Wlaz³y  Piotr Nowakowski Rafa³ BuszekPoczątek inauguracyjnej odsłony meczu należał do rzeszowian, którzy po skutecznym ataku w wykonaniu Rafała Buszka odskoczyli na dwa punkty (3:5). Mistrzowie Polski szybko jednak doprowadzili do remisu, a gdy bezbłędnie na kontrze zachował się Mariusz Wlazły – po raz pierwszy w tym spotkaniu wyszli na prowadzenie (6:5). W dalszej części seta na parkiecie coraz lepiej zaczynali poczynać sobie zawodnicy Miguela Angela Falaski. Trudne zagrywki Nicolasa Uriarte w połączeniu ze świetną postawą na skrzydle Facundo Conte spowodowały, że Skra szybko uzyskała dość wyraźną przewagę (13:9). Drużyna z Podkarpacia miała coraz większe problemy z każdym elementem siatkarskiego rzemiosła i była tylko tłem dla znakomicie spisujących się rywali. Co prawda rzeszowianie w pewnym momencie zbliżyli na dwa oczka, głównie dzięki dobrej postawie Jochena Schoepsa (17:15), lecz na więcej nie było ich już stać. Skra za sprawą dobrej gry blokiem (Karol Kłos), a także w kontrataku (Mariusz Wlazły), ponownie uzyskała kilkupunktowe prowadzenie, którego nie oddała już do końca partii (19:15, 22:16). Ostatecznie seta wynikiem 25:19 zakończył zepsutą zagrywką Jochen Schoeps.

II set

Facundo Conte  Nicolas UriarteDruga część spotkania rozpoczęła się od wyrównanej walki, bowiem żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi (3:2, 6:5, 8:7). Jako pierwsi uczynili to bełchatowianie, którzy po udanych akcjach Michała Winiarskiego oraz Facundo Conte odskoczyli na cztery oczka (12:9) i z taką też przewagą zeszli na drugą przerwę techniczną (16:12). Po powrocie na parkiet rzeszowianie przystąpili do odrabiania strat. Dzięki przesuniętej krótkiej Russella Holmesa czy asowi serwisowemu w wykonaniu Dawida Dryi siatkarze z Podkarpacia złapali kontakt z rywalami (17:16), jednak w decydujących fragmentach seta inicjatywę znów przejęli podopieczni Miguela Angela Falaski (21:17). W końcówce Skra, niesiona dopingiem sporej liczby swoich kibiców, nie dała już wicemistrzom Polki dojść do słowa i w efekcie druga partia padła ich łupem, a ostatnie słowo należało do Facundo Conte (25:20).

III set

Facundo Conte Marko Ivovic  Russell Holmes  Fabian DrzyzgaTrzecia odsłona meczu była wyrównana tylko do stanu 5:5. Wówczas bełchatowianie włączyli wyższy bieg i zaczęli sukcesywnie odjeżdżać rywalom. Dzięki skutecznym atakom Michała Winiarskiego, Facundo Conte oraz Mariusza Wlazłego ekipa Miguela Angela Falaski prowadziła podczas pierwszej przerwy technicznej 8:5, a na drugi regulaminowy czas schodziła przy sześciopunktowej przewadze (16:10). Rozpędzeni mistrzowie Polski mogli już tylko kontrolować boiskowe wydarzenia. Kiedy efektownym blokiem Dawida Konarskiego zatrzymał Karol Kłos, losy tego seta były właściwie rozstrzygnięte (22:15). W tym momencie Resovia całkowicie straciła ochotę do gry. Zawodnicy Andrzeja Kowala próbowali jeszcze pojedynczymi akcjami w wykonaniu Paula Lotmana przedłużyć spotkanie, ale nie byli w stanie nawiązać równorzędnej walki z Mariuszem Wlazłym i spółką. Ostatni punkt gwarantujący Skrze trzynaste ligowe zwycięstwo zdobył Karol Kłos (25:20).

***

PGE Skra Bełchatów Asseco Resovia Rzeszów 3:0
(25:19, 25:20, 25:20)

MVP: Nicolas Uriarte (Skra)

Skra: Nicolas Uriarte (3), Mariusz Wlazły (13), Karol Kłos (12), Andrzej Wrona (3), Michał Winiarski (7), Facundo Conte (15), Ferdinand Tille (libero) oraz Aleksa Brdović (1), Wojciech Włodarczyk i Nicolas Marechal

Resovia: Fabian Drzyzga, Jochen Schoeps (9), Piotr Nowakowski (3), Russell Holmes (4), Rafał Buszek (5), Nikołaj Penczew (4), Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Lukas Tichacek, Dawid Konarski (4), Dawid Dryja (1), Paul Lotman i Marko Ivović (1)

(25:22, 20:25, 23:25, 16:25)

MKS Banimex Będzin Effector Kielce (mecz odbędzie się 03.12.2014 r. o godz. 17.00)

Tabela: [PlusLiga]