Piłka ręczna. Polki poznały rywalki w walce o Rio

Rosjanki, Szwedki i Meksykanki będą rywalkami polskich szczypiornistek w batalii o występ na igrzyskach olimpijskich. Marcowy turniej kwalifikacyjny zostanie najprawdopodobniej rozegrany w Polsce. To efekt wysokiej lokaty, jaką biało-czerwone wywalczyły w zakończonych w Danii mistrzostwach świata.

Polki nie będą miały łatwego zadania. Rosjanki, choć na mundialu zajęły piątą lokatę, należą do ścisłej światowej czołówki. Wydaje się jednak, że największe sukcesy mają za sobą – w latach 2005-2009 trzy razy z rzędu sięgały po mistrzostwo świata. Na igrzyskach olimpijskich w Londynie zajęły 8. lokatę.

Równie trudno będzie wygrać ze Szwedkami, które niedawno pokonały podopieczne Kima Rasmussena 31:30. Zawodniczki Trzech Koron to aktualnie brązowe medalistki mistrzostw Europy. Zdecydowanie niższy poziom sportowy prezentują Meksykanki. Starcie z nimi może mieć jednak kluczowe znaczenie w kontekście ostatecznych rozrachunków. Wysoki poziom rywalizacji może sprawić, że o awansie do Rio zdecyduje bilans bramkowy.

W finale zakończonych w Danii mistrzostw świata złoty medal wywalczyły Norweżki. Skandynawki pokonały Holandię 31:23. Już wcześniej zapewniły sobie paszport do Brazylii, przez co pewne miejsca na igrzyskach są także wicemistrzynie Europy – Hiszpanki.