Euro 2016. Oceny Polaków za mecz z Irlandią Północną

Reprezentacja Polski wygrała swój pierwszy w historii mecz na mistrzostwach Europy. Choć piłkarze Irlandii Północnej lubią stawiać się w roli outsidera – zespołu, który do Francji przyjechał przede wszystkim po doświadczenie – to sforsowanie ich defensywy sprawiło nam nieco problemów. Jako zespół wyglądaliśmy znakomicie. A jak wypadli poszczególni zawodnicy?


Wojciech Szczęsny – 7

Group C Poland vs Northern IrelandNasz bramkarz nie miał dzisiaj zbyt wiele pracy. Szansę na pokazanie swoich umiejętności otrzymał po błędzie Michała Pazdana, kiedy w polu karnym szarżował Conor Washington.


Artur Jędrzejczyk – 6,5

Group C Poland vs Northern Ireland„Jędza” pokazał charakter i wolę walki. Szarpał w ofensywie, a z minuty na minutę coraz lepiej współpracował z Bartoszem Kapustką. Brakowało mu precyzji przy dośrodkowaniach piłki w pole karne. Problemem była przede wszystkim słabiej ułożona lewa noga, co na pozycji lewego obrońcy sprawia niemałe problemy. W defensywie nie miał zbyt wiele pracy, ale kilka razy dobrze wyprzedzał Irlandczyków, nie dając im możliwości swobodnego rozegrania piłki.


Kamil Glik – 7,5

Group C Poland vs Northern IrelandDzielił i rządził w powietrzu – 7 wygranych pojedynków główkowych. Nie dał pograć Kyle’owi Lafferty’emu, którego całkowicie zneutralizował. Portal whoscored.com wybrał go zawodnikiem meczu, oceniając jego postawę na 7,8. Glik pokazał, że jest szefem naszej defensywy.


Michał Pazdan – 5

Group C Poland vs Northern IrelandPopełnił błąd, który mógł dać Irlandczykom wyrównanie. Gdyby z piłką zabrał się zawodnik lepszy niż Washington, pomyłka mogłaby być katastrofalna w skutkach. Na szczęście za plecami miał Szczęsnego, który ugasił pożar.


Łukasz Piszczek – 7

Group C Poland vs Northern IrelandBez problemu układała mu się współpraca z Jakubem Błaszczykowskim. Łukasz był aktywny w ofensywie – po jego podaniu w doskonałej okazji znalazł się Arkadiusz Milik, który ostatecznie przestrzelił. Niepewnością powiało jedynie w końcówce, gdy sfaulował rywala niedaleko pola karnego.


Bartosz Kapustka – 8,5

Group C Poland vs Northern Ireland19-latek przyćmił swoim występem wszystkich. Na boisku zachowywał się nie jak nieopierzony młokos, ale profesor. Nakręcał naszą grę ofensywną i był bliski zdobycia bramki w pierwszej połowie. Kapustkę po meczu chwaliły takie osobistości jak Gary Lineker i Rio Ferdinand. Bardzo dobrze zastąpił Kamila Grosickiego, a Adam Nawałka będzie miał problem z tym, kogo wystawić w kolejnych spotkaniach.


Krzysztof Mączyński – 7

Group C Poland vs Northern IrelandPopisał się znakomitym, prostopadłym podaniem do Kuby Błaszczykowskiego przy akcji na 1:0. Człowiek od czarnej roboty, który swoje zadanie wykonywał bardzo dobrze. Grając przy Krychowiaku podciąga się do góry i daje z siebie maksimum umiejętności. Miał też okazję na zdobycie gola, ale uderzył nieczysto.


Grzegorz Krychowiak – 8

Group C Poland vs Northern IrelandŚrodek pola bezsprzecznie należał do niego. Pokazał, że ma ogromny wpływ na drużynę. Większość akcji przechodzi przez niego (80 podań ze skutecznością 88,8%). Znakomicie zmieniał ciężar gry, kiedy było to potrzebne. Jego zagrania na kilkadziesiąt metrów robiły ogromne wrażenie i posyłane były niemal bezbłędnie. Został wybrany zawodnikiem meczu przez UEFA.


Jakub Błaszczykowski – 7,5

Group C Poland vs Northern IrelandPokazał wielką chęć do gry, doświadczenie i spokój przy dośrodkowaniach. Świetnie znalazł Milika podczas akcji bramkowej. Pokazał kilka udanych dryblingów, a w jego zagraniach nie było przypadku (95-procentowa skuteczność podań przy 41 próbach).


Arkadiusz Milik – 7,5

Group C Poland vs Northern IrelandZmarnował 100-procentową okazję w pierwszej połowie, ale poprawił się w drugiej. Długo nie potrafił się wstrzelić, jednak w kluczowym momencie nie zawiódł i przechylił szalę zwycięstwa na korzyść naszej drużyny. W spotkaniach z Niemcami i Ukrainą będzie musiał wykazać się dużo lepszą skutecznością, jeśli chce po raz kolejny trafić do siatki.


Robert Lewandowski – 6,5

Group C Poland vs Northern IrelandŚciągał na siebie uwagę obrońców, przez co był mniej aktywny w ofensywie. Chwilami wracał po piłkę i próbował rozgrywać. Naciskał rywali i rozbijał ich akcje już w zarodku. Dzięki temu na pierwszy plan wyszli inni reprezentanci, którzy podołali zadaniu.


Tomasz Jodłowiec – grał zbyt krótko

Kamil Grosicki – grał zbyt krótko

Sławomir Peszko – grał zbyt krótko

Sport.RIRM

drukuj