Piłka ręczna. Druga wygrana Polek

Szczypiornistki reprezentacji Polski po raz drugi okazały się lepsze od reprezentantek Portugali w meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Podopieczne Kima Rasmussena rzuciły rywalkom 29 bramek, tracąc 21.

Polki potrzebowały zwycięstwa, aby nadal liczyć się w walce o wyjazd na finały ME. Dla ich przeciwniczek porażka oznaczała z kolei zredukowanie niemal do zera szans na grę w europejskim czempionacie. Jako faworytki konfrontacji uznawano nasze rodaczki, które miały dziś dodatkowy atut w postaci spotkania rozgrywanego przed własną publicznością.

Gospodynie rozpoczęły bardzo nerwowo. Szwankowało rozegranie oraz wykończenie akcji. Szczypiornistki z Portugalii wykorzystały to i po 10 minutach gry prowadziły 4:3. Reprezentantki Polski prezentowały się się słabo, nie potrafiły przez dłuższy czas odskoczyć rywalkom na dystans większy niż jedna bramka. W 23 minucie pojedynku Podopieczne trenera Rasmussena zdołały wypracować dwie bramki przewagi. Ostatnie minuty pierwszej połowy to zdecydowana poprawa polskiej defensywy oraz skuteczność w ataku. Po 30 minutach gospodynie spotkania prowadziły już wyraźnie, bo 14:8.

Początek drugiej części gry znowu słabo rozpoczęły Polki. Zawodniczki z Portugalii zdołały w kilka minut doprowadzić do stanu 12:14. W 35. minucie polskie szczypiornistki nie wykorzystały rzutu karnego. Na szczęście chwilę potem udało się już bezbłędnie wykorzystać drugą taką okazję. Od tego momentu podopieczne Rasmussena powoli zwiększały przewagę. Objęły prowadzenie 20:16, a już po kilku minutach tablica świetlna wskazywała wynik 23:18. W końcowej fazie meczu gospodynie jeszcze odskoczyły jeszcze rywalkom na dystans ośmiu bramek. Ostatecznie Polki pokonały Portugalię 29:21. W tabeli grupy eliminacyjnej zawodniczki z naszego kraju zajmują 3. miejsce, mając na koncie cztery punkty, tyle samo, co drugie Czeszki. Zawodniczki Rasmussena cały czas mają realne szanse na awans do Mistrzostw Europy.

Polska – Portugalia 29:21 (14:8)
Polska: Anna Wysokińska, Izabela Czarna – Kinga Byzdra (4), Karolina Kudłacz (3), Kinga Grzyb (3), Karolina Semeniuk-Olchawa (3), Iwona Niedźwiedź (3), Monika Stachowska (2), Katarzyna Janiszewska (2), Sylwia Matuszczyk (2), Marta Gęga (2), Agnieszka Jochymek (2), Karolina Siódmiak (1), Joanna Drabik (1), Aneta Łabuda (1), Małgorzata Stasiak.

Portugalia: Isabel Gois, Jessica Ferreira – Mariana Ferreira Lopes (7), Maria Ines Silva Perreira (4), Patricia Rodrigues (3), Renata Tavares (2), Vera Lopes Andrade (2), Sandra Santiago (1), Claudia Aguiar (1), Ana Gante (1), Sara Goncalves, Bebiana Sabino, Catarina Corte Ascensao, Mariama Sano, Ana Seabra, Telma Amado