Piłka ręczna: Bogdan Wenta nie jest już trenerem Vive Targów Kielce

Były reprezentant Rosji i Hiszpanii Tałant Dujszebajew został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Vive Targów Kielce – poinformował prezes i właściciel zespołu Bertus Servaas. Zastąpił na tym stanowisku Bogdana Wentę, który będzie teraz menedżerem klubu.

Jak wyjaśnił Servaas, pomysł nowej roli Wenty zrodził się już latem 2013, kiedy negocjował z nim warunki nowej, rocznej umowy.

„Ustaliliśmy, że od lipca 2014 Bogdan Wenta będzie pełnił inną funkcję w klubie. Pojawiła się jednak okazja zatrudnić nowego trenera od zaraz. Rozmawiał z nim także Bogdan, z którym podpiszemy trzyipółroczny kontrakt menadżerski. Taką samą długość będzie miała umowa Dujszebajewa. W następnym tygodniu zorganizujemy oficjalną konferencję i przedstawimy nowego trenera” – powiedział Servaas podczas spotkania z dziennikarzami.

52-letni Wenta szkoleniowcem Vive został w czerwcu 2008 roku. Przez cztery lata łączył tę pracę z prowadzeniem reprezentacji Polski. Kielecki klub doprowadził do czterech tytułów mistrza kraju (2009-10, 2012-13) oraz pięciokrotnie zdobył z nim Puchar Polski (2009-2013). Na arenie międzynarodowej największym sukcesem było trzecie miejsce w Lidze Mistrzów w ubiegłym roku.

Obecnie drużyna z kompletem 13 zwycięstw otwiera tabelę ekstraklasy, ale jesienią zdarzyło się jej kilka wpadek w Lidze Mistrzów.

Z kolei pochodzący z Kirgistanu Dujszebajew ma 45 lat. Występował w reprezentacji Rosji, jak i Hiszpanii. Dwukrotnie (1994, 1996) został wybrany przez międzynarodową federację najlepszym szczypiornistą globu.

W 2007 roku został szkoleniowcem hiszpańskiego Ciudad Real, w którym spędził ostatnie sześć lat kariery zawodniczej. W latach 2008-09 triumfował z tym zespołem w Lidze Mistrzów. W 2011 roku drużyna zmieniła nazwę na Atletico Madryt i pod wodzą Dujszebajewa, a z Mariuszem Jurkiewiczem w składzie, nadal należała do europejskiej czołówki. Latem ubiegłego roku jednak klub zbankrutował i wycofał się z wszystkich rozgrywek.

Do Kielc trafił obrotowy Atletico i reprezentacji Hiszpanii Julen Aginagalde, a teraz dołączył do niego trener.

Dujszebajew i Wenta przez rok (1997/98) wspólnie występowali w niemieckiej ekipie TuS Nettelstadt-Lubbecke.

Obecnie w rozgrywkach klubowych trwa przerwa w związku z mistrzostwami Europy, które w dniach 12-26 stycznia odbędą się w Danii.

PAP

drukuj