Piłka nożna. Raków Częstochowa triumfatorem Pucharu Polski! W finale lepszy od Arki Gdynia

Raków Częstochowa po raz pierwszy w historii wywalczył Puchar Polski! W finale rozgrywek piłkarze Marka Papszuna pokonali pierwszoligową Arkę Gdynia 2:1. Gola na wagę wygranej strzelił David Tijanić w 89. minucie meczu.

Wymarzony początek meczu mogli zaliczyć podopieczni Dariusza Marca, którzy już w 3. minucie powinni wyjść na prowadzenie. Doskonałą okazję zmarnował jednak Mateusz Żebrowski. 25-letni napastnik – po prostopadłym podaniu – miał mnóstwo miejsca w polu karnym rywali i zamiast spokojnie skierować futbolówkę do siatki, fatalnie przestrzelił.

Z upływem czasu inicjatywę przejęli zawodnicy Rakowa. W 20. minucie byli nawet bliscy szczęścia, znajdujący się bowiem w dogodnej sytuacji Marcin Cebula nie trafił w światło bramki Kacpra Krzepisza. Chwilę później precyzji zabrakło również Iviemu Lopezowi. Uderzenie Hiszpana w ostatnim momencie zablokował jeden z graczy Arki.

W odpowiedzi strzałem z dystansu Dominika Holca próbował zaskoczyć Juliusz Letniowski, ale z marnym skutkiem. Ostatecznie pierwsza połowa spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem. Po przerwie prowadzenie przedstawicielowi PKO Ekstraklasy mógł zapewnić Andrzej Niewulis. Ten jednak – wychodząc na czystą pozycję – źle trafił w piłkę, w efekcie czego golkiper rywali nie musiał interweniować.

Niewykorzystana okazja zemściła się na drużynie Marka Papszuna w 57. minucie. Wówczas Mateusz Żebrowski dośrodkował w kierunku Macieja Rosołka, ale… wyszło z tego idealne uderzenie w samo „okienko” bramki strzeżonej przez Dominika Holca.

Jak się później okazało, taki obrót sprawy mobilizująco podziałał na częstochowian. Była 81. minuty, gdy do wybitej przez gdynian futbolówki dopadł na dwunastym metrze Ivi Lopez. 26-latek huknął bez zastanowienia i wyrównał stan meczu, nie dając żadnych szans Kacprowi Krzepiszowi.

Rewelacja PKO Ekstraklasy poszła za ciosem osiem minut później, a w roli głównej wystąpił wprowadzony chwilę wcześniej na boisko David Tijanić. Słoweniec wykorzystał zagranie Daniela Szelągowskiego z prawego narożnika pola karnego, pewnie kierując piłkę do pustej bramki z najbliższej odległości.

Arkę nie było już stać na odrobienie strat. Raków wygrał 2:1 i po raz pierwszy wywalczył Puchar Polski. To bez wątpienia najlepszy sezon w historii klubu z Częstochowy. Przypomnijmy, że zespół Marka Papszuna już wcześniej zapewnił sobie miejsce na podium PKO Ekstraklasy. Obecnie plasuje się na trzeciej pozycji.