MŚ koszykarzy. Kolejna demonstracja siły, USA w finale

W pierwszym półfinale rozgrywanych w Hiszpanii mistrzostw świata koszykarzy Amerykanie wysoko pokonali Litwinów 96:68. Losy spotkania rozstrzygnęły się w trzeciej kwarcie, wygranej przez obrońców tytułu różnicą 19 punktów.

Podobnie jak we wcześniejszych meczach fazy pucharowej, równorzędną walkę z podopiecznymi Mike’a Krzyzewskiego ich przeciwnicy prowadzili jedynie do końca pierwszej połowy spotkania. Duża w tym zasługa Jonasa Valanciunasa i Mindaugasa Kuzminskasa. Dobrze dysponowani Litwini uniemożliwiali rywalom rozwinięcie skrzydeł w ofensywie, a na chwilę zdołali objąć nawet prowadzenie. Na przerwę schodzili z ośmioma oczkami straty do rywali, jednak wciąż mogli liczyć na ostateczny sukces. Obrońcy tytułu przewagę zawdzięczali przede wszystkim Klayowi Thompsonowi, który w pierwszych dwudziestu minutach zdobył 15 z 16 punktów uzbieranych przez cały mecz.

Po wznowieniu gry zmęczeni wicemistrzowie Europy zaczęli regularnie pudłować. Płynność i efektowność odzyskali za to Amerykanie, którzy z łatwością powiększali prowadzenie. W samej trzeciej kwarcie zdobyli przeszło dwa razy więcej punktów od rywali. Naszpikowana zawodnikami NBA ekipa zza oceanu do końca kontrolowała wydarzenia na parkiecie, nie pozwalając przeciwnikom na odrabianie strat. Ostatecznie skończyło się na 28 oczkach różnicy.

Obok wcześniej wspomnianego Thompsona, mistrzów olimpijskich do zwycięstwa poprowadzili Kyrie Irving i James Harden – zdobyli odpowiednio 18 i 16 punktów. Wśród Litwinów na wyróżnienie zasłużyli Jonas Valanciunas i Mindaugas Kuzminskas.

USA – Litwa 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19)

USA: Irving 18, Thompson 16, Harden 16, Curry 13, Faried 9, Davis 8, Cousins 7, Rose 4, Gay 3, Plumlee 2, Drummond 0, Derozan 0.

Litwa: Valanciunas 15, Kuzminskas 15, Juskevicius 12, Pocius 10, D. Lawrynowicz 9, Seibutis 3, Maciulis 2, Motiejunas 2, K. Lawrynowicz 0, Vasiliauskas 0, Jankunas 0, Jasaitis 0.