Mityng w Birmingham. Rekord Polski Lewandowskiego na 1500 m

Marcin Lewandowski przebiegł w mityngu w Birmingham 1500 m w czasie 3.37,37 i poprawił własny halowy rekord Polski. Zawodnik SL WKS Zawisza Bydgoszcz zajął trzecie miejsce, a wygrał Kenijczyk Nixon Kiplima Chepseba – 3.37,19.

Dotychczasowy rekord Polski wynosił 3.37,76 i został ustanowiony niemal dokładnie dwa lata temu – 14 lutego 2012 w Lievin. Lewandowski wypełnił też sobotnim wynikiem minimum PZLA na halowe mistrzostwa świata w Sopocie (7-9 marca).

Na razie polski lekkoatleta, specjalizujący się w biegu na 800 m, nie zadecydował jeszcze na jakim dystansie będzie chciał wystąpić w Ergo Arenie. Wybór zostanie dokonany po mistrzostwach Polski, które odbędą się dwa tygodnie wcześniej w tej samej hali.

Lewandowski, który na co dzień trenuje ze swoim bratem Tomaszem, największe sukcesy odnosi na 800 m. Był mistrzem Europy z Barcelony (2010), czwartym zawodnikiem ostatnich dwóch mistrzostw świata. Pod dachem zdobył w 2011 roku srebro w mistrzostwach Starego Kontynentu.

Bardzo dobrze na tym samym dystansie 1500 m zaprezentowała się w Birmingham Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków), która była piąta i uzyskała czas 4.09,01. To jej rekord życiowy, minimum na HMŚ i szósty najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Najszybsza była Brytyjka Laura Muir – 4.05,32.

Bieg na 800 m z czasem 2.01,60 wygrała Angelika Cichocka (ULKS Talex Borzytuchom). Wśród mężczyzn na 800 m Adam Kszczot (RKS Łódź) był trzeci, ale ze swoim najlepszym w tym sezonie rezultatem – 1.45,19. Lepsi okazali się od niego mistrz świata z Moskwy Etiopczyk Mohammed Aman – 1.44,52 (rekord kraju) i reprezentant RPA Andre Olivier – 1.44,99.