Mistrzowie świata za burtą! Chile lepsze od Hiszpanii!

Hiszpanie przegrali z Chile 0:2 w meczu grupy B rozgrywanych w Brazylii piłkarskich mistrzostw świata. Obrońcy tytułu stracili tym samym szanse na awans do 1/8 finału turnieju. W niej na pewno zagrają Holendrzy oraz podopieczni Jorge Sampaoliego.

Już pierwsza akcja pokazała, że Chilijczycy będą grać przeciwko mistrzom świata bez kompleksów. Po zagraniu Vidala na czystej pozycji znalazł się Vargas, jednak w ostatniej chwili uprzedził go Xabi Alonso. Pomocnik Realu Madryt w wyśmienitej sytuacji znalazł się w 15. minucie, jednak jego strzał zdołał zatrzymać Claudio Bravo. Chwilę później prowadzenie nieoczekiwanie objęli zawodnicy z Ameryki Południowej. Vidal z Sanchezem wywalczyli piłkę na połowie przeciwnika, a na czystej pozycji znalazł się Aranguiz. Piłkarz Internacional dograł do ustawionego przed bramką Vargasa, a ten wpakował futbolówkę do bramki Casillasa. Mistrzowie świata mogli odpowiedzieć natychmiastowo. Dobrą sytuację strzelecką Xabiemu Alonso wypracował odwrócony tyłem do bramki Costa. Hiszpan po raz kolejny nie zdołał jednak pokonać Bravo. Podopieczni Vicente del Bosque byli bezradni wobec twardej defensywy Chilijczyków. Rywale jeszcze przed przerwą zdołali podwyższyć prowadzenie. Po uderzeniu Sancheza z rzutu wolnego Casillas wypiąstkował piłkę przed siebie. Ta znalazła się pod nogami Aranguiza, który uderzył obok bezradnego golkipera Realu Madryt. Mistrzowie sprzed czterech lat musieli zdobyć w tym momencie trzy gole, aby dalej poważnie myśleć o awansie do 1/8 finału.

Od początku drugiej połowy na murawie w miejsce Xabiego Alonso pojawił się Koke. W 49. minucie w doskonałej sytuacji znalazł się Costa, jednak zbyt długo zwlekał ze strzałem, czym ułatwił interwencję chilijskim obrońcom. Po chwili jeszcze lepszą okazję miał Sergio Busquets. Pomocnik Barcelony z pięciu metrów nie trafił w światło bramki. Vicente del Bosque przeprowadzał kolejne zmiany. Na boisku w miejsce Costy pojawił się Torres. Na ostatni kwadrans za Pedro wszedł Santi Cazorla. Obrońcy tytułu wciąż rozgrywali mało efektywny atak pozycyjny. Chile odpłacało się groźnymi kontrami, po których niecelnie uderzali Isla i Gutierrez. Hiszpanie walczyli do ostatnich minut. Drużynę próbował pociągnąć wprowadzony Cazorla, jednak po jego uderzeniach z dystansu dobrze interweniował Bravo. Do końca meczu wynik nie uległ już zmianie, a wciąż aktualni mistrzowie świata odpadli z turnieju.

Pierwsze dwa miejsca w grupie B zarezerwowali sobie Holendrzy i Chilijczycy. W ostatniej kolejce oba kraje zagrają o pierwszą pozycję, chcąc uniknąć w 1/8 finału starcia z gospodarzami turnieju. Hiszpanom, w ostatnim meczu z Australijczykami, pozostała walka o honor.

Hiszpania – Chile 0:2 (0:2)
– E. Vargas 20’ Ch. Aranguiz 43’
Hiszpania: Casillas – Azpilicueta, Martinez, Ramos, Alba – Alonso (46’ Koke), Busquets, Pedro (76’ Cazorla), Silva, Iniesta – Costa (63’ Torres)
Chile: Bravo – Medel, Silva, Jara – Isla, Aranguiz (64’ Gutierrez), Diaz, Mena, Vidal (88’ Carmona) – Vargas (85’ Valdivia), Sanchez