fot. PAP/EPA

Rozlosowano grupy Mistrzostw Świata w Brazylii

Przyszłoroczny turniej otworzy spotkanie gospodarzy z Chorwacją. Największym hitem fazy grupowej będzie bez wątpienia rewanż za finał poprzednich mistrzostw, czyli pojedynek Hiszpanii z Holandią.

Turniej zostanie rozegrany w dniach 12 czerwca – 13 lipca. Hiszpanie, którzy w 2010 roku w RPA pokonali Holendrów w finale po dogrywce 1:0, trafili do grupy B. Teoretycznie najsilniejsza jest grupa D – z Urugwajem (czwarty zespół MŚ 2010), Włochami, Anglią i Kostaryką.

Dzisiejsze losowanie odbyło się w Costa do Sauipe. 32 uczestników MŚ zostało podzielonych na cztery koszyki. W pierwszym znalazły się zespoły najwyżej notowane w rankingu FIFA na dzień 17 października, czyli po zakończeniu zasadniczej części kwalifikacji: Argentyna, Kolumbia, Urugwaj, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Szwajcaria i zespół gospodarzy – Brazylia. Pozostałe zostały ustalone na podstawie kryteriów geograficznych. FIFA ustaliła, że do tej samej grupy mogą trafić najwyżej dwie drużyny z Europy oraz po jednej z każdego innego kontynentu. Przyszłoroczny mundial odbędzie się w 12 brazylijskich miastach.

Podział na grupy przedstawia się następująco:

A: Brazylia, Chorwacja, Meksyk, Kamerun

B: Hiszpania, Holandia, Chile, Australia

C: Kolumbia, Grecja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia

D: Urugwaj, Kostaryka, Anglia, Włochy

E: Szwajcaria, Ekwador, Francja, Honduras

F: Argentyna, Bośnia i Hercegowina, Iran, Nigeria

G: Niemcy, Portugalia, Ghana, USA

H: Belgia, Algieria, Rosja, Korea Południowa

 RIRM/PAP

drukuj