fot. PAP/Adam Warżawa

ME siatkarzy 2021. Rosja na kolanach! Polacy zagrają w półfinale

Reprezentanci Polski w siatkówkę pokonali w ćwierćfinale mistrzostw Europy Rosję (3:0). W meczu rozgrywanym w gdańskiej Ergo Arenie sety kończyły się wynikami: 25:14, 26:24, 25:19. Teraz rywalami „Biało-Czerwonych” na drodze do finału będą Czesi bądź Słoweńcy.


Rosjanie podczas tegorocznych mistrzostw Europy nie byli zbyt pewni siebie. W fazie grupowej zanotowali kilka wpadek, a w spotkaniu 1/8 finału z kłopotami pokonali Ukrainę (3:1). Natomiast podopieczni Vitala Heynena stanowili niejako przeciwieństwo swoich wtorkowych rywali. „Biało-Czerwoni” zanotowali komplet zwycięstw w grupie, a w kolejnej fazie bez problemów wygrali z Finlandią (3:0).

fot. PAP/Adam Warżawa

Polacy rozpoczęli spotkanie z wysokiego „c”. Siatkarze bardzo dobrze sprawowali się na zagrywce, często wprawiając w kłopoty wicemistrzów olimpijskich z Tokio. Dzięki temu atutowi oraz skutecznym atakom szybko objęli wysokie prowadzenie (9:3). To z czasem jeszcze bardziej się poprawiało. Kibiców zebranych na gdańskiej arenie w radość wprawiali Jakub Kochanowski, Bartosz Kurek czy Wilfredo Leon. Przerwa zarządzona przez trenera Tuomasa Sammelvuo przy stanie 12:5 na niewiele się zdała i „Biało-Czerwoni” pewnie zakończyli pierwsze rozdanie 25:14.

fot. PAP/Adam Warżawa

 

Drugi set był zdecydowanie dużo bardziej wyrównany. Rosjanie poprawili się w zagrywce oraz bloku, dzięki czemu rywalizacja przebiegała na zasadzie „punkt za punkt”. Podopieczni Vitala Heynena przy stanie 15:14 zdobyli cztery kolejne „oczka”, ale wicemistrzowie olimpijscy szybko odrobili straty. Ostatecznie to Polacy wykorzystali drugą piłkę setową, dzięki czemu w rywalizacji prowadzili już 2:0.

Trzecia odsłona to potwierdzenie dobrej formy „Biało-Czerwonych”. Grali oni skuteczniej i popełniali mniej błędów. Dzięki kolejnym blokom oraz asom serwisowym powiększali swoją przewagę (6:3, 9:5). Dało to pewną wygraną (25:19) i awans do półfinału.

Polacy czekają teraz na rozstrzygnięcie meczu Czechy – Słowenia. Rozpocznie się ono w środę o godz. 19.00.

***

Polska – Rosja 3:0
(25:14, 26:24, 25:19)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Paweł Zatorski (libero) oraz Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski

Rosja: Igor Kobzar, Ilias Kurkajew, Iwan Jakowlew, Dmitrij Wołkow, Jarosław Podlesnych, Jegor Kliuka – Walentin Gołubiew (libero) oraz Paweł Pankow, Fedor Woronkow, Maksym Żygałow, Paweł Tietuchin

Sport.RIRM

drukuj