ME siatkarzy 2019. Polacy po ośmiu latach ponownie na podium turnieju!

Reprezentacja Polski w siatkówce trzecią drużyną Europy! Biało-czerwoni w meczu o trzecie miejsce pewnie pokonali Francję 3:0. Tym samym po raz pierwszy od 2011 roku znaleźli się na podium mistrzostw Starego Kontynentu.

I set

Polacy źle weszli w to spotkanie. Nie potrafili skończyć swoich ataków, dodatkowo popełniając proste błędy. W efekcie Francuzi wyszli na prowadzenie 9:4. Od tego momentu w grze biało-czerwonych coś drgnęło. Trójkolorowi długo jednak utrzymywali minimalną przewagę. Przy stanie 18:19 polską kontrę skutecznie wykończył Wilfredo Leon, a chwilę później pojedynczym blokiem popisał się Piotr Nowakowski. W ostatnich akcjach więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Vitala Heynena. Przy stanie 24:24 akcję Polaków pewnie wykończył Michał Kubiak, a w kolejnej akcji Leon dobrze zaatakował z lewego skrzydła, dzięki czemu pierwszy set zakończył triumfem biało-czerwonych 26:24.

II set

Początek drugiej partii do złudzenia przypominał początek poprzedniej odsłony. Polacy znowu popełnili kilka błędów, a Francuzi mogli cieszyć się z prowadzenia 5:2. W kolejnych fragmentach gry zaczął jednak działać nasz blok, a kilka ważnych piłek skończył Leon. Przy stanie 14:14 asa zaserwował Michał Kubiak, a kolejne punkty w ataku dorzucił Leon. Przy wyniku 17:19 dla biało-czerwonych rywale wywalczyli trzy punkty z rzędu i zanosiło się na nerwową końcówkę. Tą jednak lepiej psychicznie wytrzymali Polacy. Michał Kubiak popisał się skutecznym atakiem i blokiem, a decydujący punkt po zagraniu z krótkiej zdobył Mateusz Bieniek. Polacy zwyciężyli tę partię 25:22.

III set

Tym razem polska reprezentacja rozpoczęła seta dużo lepiej. Od samego początku wyszła na minimalne prowadzenie, które w pewnym momencie wyniosło już cztery punkty (15:11). Po stronie francuskiej na zagrywce stanął jednak Earvin N’Gapeth, który w tym elemencie przysporzył sporo kłopotów polskim przyjmującym. Trójkolorowi zniwelowali stratę (14:15), ale chwilę później Wilfredo Leon oszukał blok rywali i zdobył cenny punkt. Od tego momentu biało-czerwoni nie pozwolili już rywalom na zbliżenie się do remisu w tej partii. W końcówce kolejny skuteczny atak dorzucił Leon, a seta asem serwisowym zakończył Maciej Muzaj. Polska wygrała tę odsłonę 25:21 i po ośmiu latach przerwy ponownie wywalczyła medal mistrzostw Europy.