fot. PAP/Adam Warżawa

ME siatkarzy 2021. Polska wyeliminowała Finlandię i zmierzy się z Rosją

Siatkarska reprezentacja Polski pewnie pokonała Finlandię w meczu 1/8 finału mistrzostw Europy (3:0). Teraz podopieczni Vitala Heynena staną przed dużym wyzwaniem, gdyż w Gdańsku zmierzą się z Rosją.


„Biało-Czerwoni” grupę A zakończyli z kompletem zwycięstw. W jej ramach pokonali m.in. reprezentację Serbii (3:2), a ostatni mecz zakończyli zwycięstwem nad Ukrainą (3:0). W sobotę przyszło im się zmierzyć z Finlandią, która w grupie C zajęła czwarte miejsce. Polacy byli więc zdecydowanymi faworytami i tak też się prezentowali na boisku.

fot. PAP/Adam Warżawa

Choć Mikko Esko zdobył pierwszy punkt, to jego drużyna nie miała większych szans w dalszej części partii. Bardzo dobrze w zagrywce radził sobie Wilfredo Leon. Jeden z ataków posłany był z taką mocą, że Antti Ronkainen nie zdążył złożyć rąk do przyjęcia. W połowie seta trener zdecydował się na wprowadzenie zmienników – Grzegorza Łomacza oraz Łukasza Kaczmarka. To właśnie atakujący przypieczętował wygraną (25:16).

Druga odsłona początkowo była bardzo wyrównana. Przy remisie

fot. PAP/Adam Warżawa

8:8 rozpoczęła się jednak ucieczka „Biało-Czerwonych”. Ci oddalili się na pięciopunktową przewagę (13:8), która sukcesywnie się powiększała – po bloku Łukasza Kaczmarka i Piotra Nowakowskiego było 18:11, a po asie serwisowym Mateusza Bieńka rezultat wynosił 22:13. Ostatnie słowo należało do Jakuba Kochanowskiego i set zakończył się 25:16.

Trzecia partia stanowiła potwierdzenie dominacji reprezentacji Polski. Dobrze zaczął atakować Piotr Nowakowski (3:1). Później skutecznie piłkę o blok obił Bartosz Kurek (11:6) i choć Finlandia zdobywała „oczka”, w żaden sposób nie była w stanie zagrozić swoim rywalom. Kropkę nad „i” postawił blokiem rezerwowy Tomasz Fornal.

Teraz „Biało-Czerwoni” we wtorek zmierzą się w Gdańsku z Rosją. Półfinały rozegrane zostaną 18 września, a dzień później odbędzie się finał oraz mecz o trzecie miejsce.

***

Polska – Finlandia 3:0 (25:16, 25:16, 25:14)

Polska: Fabian Drzyzga, Jakub Kochanowski, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Piotr Nowakowski, Wilfredo Leon, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Mateusz Bieniek, Kamil Semeniuk, Aleksander Śliwka, Tomasz Fornal.

Finlandia: Mikko Esko, Sauli Sinkkonen, Antti Makinen, Urpo Sivula, Tommi Siirila, Antti Ronkainen, Lauri Kerminen (libero) oraz Voitto Koykka (libero), Akseli Lankinen, Aaro Nikula, Joonas Jokela, Niko Suihkonen, Niklas Seppanen, Miki Jauhiainen.

Sport.RIRM

drukuj