LM. Skra kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa

Trzecie zwycięstwo w obecnej edycji Ligi Mistrzów odnieśli siatkarze PGE Skry Bełchatów. Tym razem podopieczni Miguela Angela Falaski po dość ciekawym i wyrównanym boju pokonali na wyjeździe austriacki Hypo Tirol Innsbruck 3:0 (25:21, 29:27, 26:24). Dzięki temu mistrzowie Polski po trzech rozegranych spotkaniach mają na swoim koncie komplet punktów i są liderem tabeli grupy F.

Skra przystąpiła do dzisiejszego starcia bez dwóch podstawowych zawodników – Michała Winiarskiego oraz Mariusza Wlazłego. Mimo to nie pozwoliła mistrzom Austrii na wygranie choćby jednego seta. Tym razem podopiecznych Miguela Angela Falski do wygranej poprowadził niezawodny Facundo Conte, autor 15 punktów, a także Wojciech Włodarczyk, który po raz kolejny wykorzystał daną mu szansę i na przestrzeni całego spotkania zapisał na swoim koncie 11 oczek.

I set

Inauguracyjna odsłona meczu rozpoczęła się od wyrównanej walki z obu stron. Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodziły po bloku na Wojciechu Włodarczyku i dwupunktowym prowadzeniu mistrzów Austrii (8:6). Później jednak do głosu zaczęli dochodzić bełchatowianie, którzy najpierw doprowadzili do remisu, a następnie dzięki dobrej postawie Macieja Muzaja oraz błędowi Janisa Pedy w ataku (uderzenie w antenkę) uzyskali minimalną przewagę (12:13). Od tego momentu to podopieczni Miguela Angela Falaski coraz śmielej poczynali sobie na parkiecie, grając bardzo spokojnie i pewnie, w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Kluczowa dla losów tego seta okazała się akcja przy stanie 19:21. Wówczas Karol Kłos wykorzystał przechodzącą piłkę, tym samym pozwalając swojemu zespołowi odskoczyć na trzy oczka. Tak wypracowanej przewagi Skra nie oddała już do końca partii, a ostatnie słowo należało do Wojciecha Włodarczyka (21:25).

II set

Początek kolejnej części spotkania również przebiegał według zasady „punkt za punkt” (4:4, 7:7), bowiem żadna z drużyn przez dłuższy czas nie potrafiła uzyskać wyraźnego prowadzenia. Dopiero przy stanie 8:8 mistrzowie Polski zaczęli seryjnie popełniać błędy, co skrzętnie wykorzystywali rywale. W efekcie po bloku na Macieju Muzaju oraz skutecznej kontrze w wykonaniu Marttiego Juhkamiego na tablicy świetlnej pojawił się wynik 14:10. Bełchatowianie nie załamali się jednak takim obrotem sprawy i po zepsutym ataku Pedro Francesa odrobili niemal wszystkie straty (15:14). W dalszej części seta utrzymywało się 2-3 punktowe prowadzenie Austriaków (18:16, 21:18). Kiedy wydawało się, że gospodarze „dowiozą” przewagę do końca, dobra akcja w wykonaniu Srećko Lisinaca dała remis po 23. W ostateczności seta wygrali bełchatowianie (27:29), którzy po asie serwisowym Nicolasa Uriarte prowadzili w już meczu 2:0.

III set

Podrażniony porażką w poprzedniej partii Hypo Tirol rozpoczął trzecią odsłonę spotkania z wysokiego C. Gospodarze, głownie dzięki udanym zbiciom Janisa Pedy oraz błędom rywali, na pierwszej przerwie technicznej objęli trzypunktowe prowadzenie (8:5). Z czasem ich przewaga zaczęła systematycznie rosnąć, a Skra, nie mogąc przebić się przez blok przeciwników, seryjnie zaczęła tracić punkty (11:8, 15:11). W konsekwencji mistrzowie Polski przegrywali już różnicą sześciu oczek i przy stanie 13:19 o drugi czas dla swojego zespołu poprosił Miguel Angel Falaska. Krótka reprymenda hiszpańskiego trenera pozytywnie wpłynęła na bełchatowian, którzy za sprawą znakomitej gry blokiem i skutecznej postawie na skrzydle Facundo Conte, zbliżyli się do Austriaków zaledwie na jedno oczko (19:18). Będący na fali polski zespół poszedł za ciosem i po skutecznej zagrywce Karola Kłosa wysunął się nawet na prowadzenie (22:23). Końcówka seta przyniosła sporo emocji po obu stronach siatki, a ostatecznym wyniku decydowała gra na przewagi. W niej znów więcej zimnej krwi zachowała Skra, która po podwójnym bloku triumfowała 26:24 i w całym meczu 3:0