fot. https://twitter.com/EURO2024DE

Liga Narodów. Belgia, Holandia i Walia grupowymi rywalami Polaków

Piłkarska reprezentacja Polski poznała rywali, z którymi zmierzy się w trzeciej edycji Ligi Narodów. Biało-czerwoni trafili do grupy 4 dywizji A, gdzie zmierzą się z Belgami, Holendrami oraz Walijczykami.

Polscy piłkarze w pierwszej edycji Ligi Narodów mierzyli się z Włochami i Portugalią. Wówczas nasza kadra zajęła ostatnie miejsce w stawce z dorobkiem 2 punktów, jednak na skutek powiększenia liczby drużyn w dywizji A do 16 utrzymała się w niej.

W kolejnej edycji LN biało-czerwoni rywalizowali z Włochami, Holandią oraz Bośnią i Hercegowiną. Wówczas nasi reprezentanci uplasowali się na trzeciej pozycji w swojej grupie z 7 punktami na koncie, utrzymując się w dywizji A.

https://twitter.com/LaczyNasPilka/status/1471537827099914253

Reprezentacja Belgii to obecnie lider rankingu FIFA. Czerwone Diabły to brązowi medaliści ostatnich Mistrzostw Świata w Rosji. Z kolei na ostatnim Euro podopieczni trenera Roberto Martineza doszli do ćwierćfinału, gdzie musieli uznać wyższość Włochów.

Do tej pory polscy piłkarze grali z Belgami 19 razy. Bilans spotkań to 7 zwycięstw biało-czerwonych, 6 remisów i 6 wygranych rywala. Po raz ostatni nasza kadra mierzyła się z Belgią 17.11.2007 roku. W pamiętanym meczu na Stadionie Śląskim Polacy zwyciężyli 2:0 po dwóch trafieniach Euzebiusza Smolarka.

Holendrzy to aktualnie 10. drużyna rankingu FIFA. Oranje – których zabrało m.in. na ME w 2016 roku oraz na mundialu w 2018 roku – zdołali wywalczyć awans na Euro 2020. Na tym turnieju doszli do 1/8 finału, gdzie niespodziewanie ulegli Czechom.

Bilans meczów Polski z Holandią to 17 spotkań, w tym 3 triumfy biało-czerwonych, 6 remisów i aż 8 wygranych Pomarańczowych. Po raz ostatni te dwie drużyny spotkały się 18 listopada ubiegłego roku w Chorzowie w meczu … Ligi Narodów. Wówczas Holendrzy wygrali 2:1. Co ciekawe, ostatnie zwycięstwo Polaków z ty przeciwnikiem miało miejsce w … 1979 roku.

Walia w ostatnim rankingu FIFA została sklasyfikowana na 19. pozycji. Smoki w 2016 roku doszły aż do półfinału Euro, zaś na kolejnych ME – po porażce z Danią – zakończyły rywalizację na etapie 1/8 finału. Podopieczni Roberta Page’a znaleźli się w dywizji A Ligi Narodów dzięki grupowej wygranej w dywizji B w poprzedniej edycji. Wówczas zwyciężyli w grupie z Finlandią, Irlandią i Bułgarią.

Do tej pory reprezentacja Polski mierzyła się z Walią 8 razy. 5 z tych meczów kończyło się zwycięstwami biało-czerwonych, dwukrotnie padł remis, a tylko raz lepsza okazała się drużyna z Wysp Brytyjskich. Po raz ostatni nasza kadra zagrała ze Smokami w 2009 roku, zwyciężając 1:0.

Zwycięzca każdej z czterech grupy dywizji A uzyska kwalifikację do turnieju finałowego Ligi Narodów. Najgorsze zespoły z grup spadną do dywizji B.

https://twitter.com/LaczyNasPilka/status/1471757905879785478

Pierwsze mecze trzeciej edycji LN zostaną rozegrane w czerwcu przyszłego roku.

Sport.RIRM

drukuj