fot. twitter.com/ChampionsLeague

Liga Mistrzów. System VAR zagości już na wiosnę

Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia medialne. Począwszy od fazy pucharowej Ligi Mistrzów sezonu 2018/2019 będzie obowiązywał system VAR.


Taką informację potwierdził obradujący w Dublinie Komitet Wykonawczy UEFA. Pierwotnie wideoweryfikacja miała pojawić się w Champions League dopiero od przyszłego sezonu. Kilka poważnych błędów sędziowskich w bieżącej edycji najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywek na Starym Kontynencie – w tym przede wszystkim ta z grupowego starcia Manchesteru City z Szachtarem Donieck (6:0), gdy arbiter Viktor Kassai podyktował kuriozalny rzut karny po tym, jak Raheem Sterling zarył butem o ziemię – sprawiły jednak, że władze europejskiej centrali nie zamierzały dłużej zwlekać.

Jesteśmy gotowi do wprowadzenia VAR wcześniej niż planowaliśmy. Jesteśmy przekonani, że będzie to korzystne dla naszych rozgrywek, zapewni cenną pomoc sędziom i przyczyni się do zmniejszenia liczby błędnych decyzji – powiedział w poniedziałek szef UEFA Aleksander Ceferin.

Spotkania 1/8 finału Ligi Mistrzów zostaną rozegrane 12-13 i 19-20 lutego (pierwsze mecze) oraz 5-6 i 12-13 marca (rewanże) 2019 roku. Z systemu VAR sędziowie będą mogli również skorzystać w finale Ligi Europy 2019, w pojedynku o Superpuchar Europy 2019, a także podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy 2019, w których udział weźmie reprezentacja Polski U21. Przypomnijmy, że wideoweryfikacja obowiązuje już od dłuższego czasu między innymi w Bundeslidze, Primera Divsion, Serie A czy w Lotto Ekstraklasie.

Sport.RIRM

drukuj