Liga Mistrzów. Galaktyczny finał! Real obronił trofeum!

Po raz dwunasty w historii najważniejsze klubowe trofeum w Europie padło łupem Realu Madryt. Królewscy pokonali w finale Ligi Mistrzów Juventus Turyn 4:1 i są pierwszą drużyną, która obroniła tytuł po roku 1992, tj. od czasu gruntownej zmiany w formule rozgrywek. Do siatki Starej Damy trafiali Cristiano Ronaldo (dwukrotnie), Casemiro i Marco Asensio.

Przed szansą na historyczną obronę tytułu Królewscy stanęli w sezonie 2014/2015. Wtedy to w półfinale rozgrywek musieli uznać wyższość Juventusu Turyn. Dzisiejszy finał był pierwszym spotkaniem obu drużyn od pamiętnego widowiska, w którym o awansie rozstrzygnął Alvaro Morata. Pojedynek niejednokrotnie określano mianem starcia najlepszego ataku z najlepszą defensywą. Cristiano Ronaldo – aby myśleć o wzniesieniu kolejnego pucharu – musiał bowiem przedrzeć się przez tercet: Giorgio Chellini, Leonardo Bonucci, Andrea Barzagli.

Początek batalii przyniósł rozważną i konsekwentną grę Juventusu, który jako pierwszy poważnie zagroził bramce rywali. Po silnej próbie z dystansu Gonzalo Higuaina i dobrej interwencji Keylora Navasa, swoich sił w 7. minucie próbował Miralem Pjanić. Bośniak huknął płasko zza pola karnego, jednak i z jego uderzeniem poradził sobie kostarykański golkiper. Im dłużej na murawie przebywali zawodnicy Realu, tym lepiej wyglądała ich gra. Swego dopięli po dwójkowej akcji Daniego Carvajala z Cristiano Ronaldo. Portugalczyk strzelił płasko w kierunku dalszego słupka, nie dając Gianluigiemu Buffonowi żadnych szans na skuteczną interwencję.

Przy odpowiedzi Starej Damy ręce same składały się do oklasków. Gdy wydawało się, że Mario Mandzukić jest dobrze kryty i nic nie zagrozi Realowi, Chorwat zdecydował się na rozpaczliwe uderzenie, stojąc tyłem do bramki. Piłka powędrowała pod poprzeczkę i zaskoczyła próbującego ratować sytuację Navasa. 1:1!

Do końca pierwszej połowy to Juve sprawiało lepsze wrażenie, role odwróciły się jednak po przerwie. W 61. minucie mistrzom Hiszpanii pomogło szczęście. Na strzał z 30 metrów zdecydował się Casemiro. Futbolówka odbiła się od Samiego Khediry i zmyliła bezradnego tym razem Buffona. Chwilę później było już po meczu. Geniuszem błysnął Luka Modrić, który najpierw przejął piłkę, a następnie precyzyjnym zagraniem obsłużył Cristiano Ronaldo. 3:1! Stara Dama na kolanach!

Massimiliano Allegri nadziei szukał w przeprowadzonych zmianach. Na murawie pojawili się Juan Cuadrado, Claudio Marchisio i Mario Lemina. Wiara w końcowy sukces prysła w 84. minucie. Sędzia uznał zachowanie Cuadrado za niesportowe, a druga żółta kartka dla tego zawodnika oznaczała wykluczenie z gry. Kontrowersje budzi tym razem zachowanie Sergio Ramosa, któremu – jak pokazywały telewizyjnych powtórki – mocno zależało, by zachowanie rywala arbiter odczytał jako atak.

W 90. minucie Real dobił podłamanych przeciwników. Z lewej strony boiska podawał Marcelo, a silnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka triumf swojego zespołu przypieczętował Marco Asensio. Dziś Juventus stracił więcej goli niż we wszystkich wcześniejszych spotkaniach tegorocznej Ligi Mistrzów.

Pojedynek zakończył się pewnym triumfem Los Blancos 4:1. To 12. raz, kiedy Królewscy sięgają po najcenniejsze klubowe trofeum w Europie. W tym sezonie gablotę z pucharami wzbogacili także o mistrzostwo Hiszpanii.