Liga Konferencji. Raków Częstochowa wyeliminował Rubin Kazań!

Raków Częstochowa wygrał po dogrywce (1:0) z Rubinem Kazań w meczu trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. O awansie do kolejnej fazy zadecydował gol Vladislavsa Gutkovskisa i obroniony rzut karny przez Vladana Kovacevicia.

Pierwszy mecz był rozgrywany w Bielsku-Białej, gdzie Raków występuje w roli gospodarza. Zakończył się on bezbramkowym remisem, a podopieczni Marka Papszuna zaprezentowali się z dobrej strony. Dawało to nadzieje na korzystny rezultat w drugim spotkaniu. Wicemistrzowie Polski mogli rozpocząć rewanż od zdobycia bramki już w 1. minucie. Piłka po dośrodkowaniu Patryka Kuna zmierzała do siatki, ale nad poprzeczkę przeniósł ją Jurij Diupin. Chwilę później bramkarz sparował mocne uderzenie Ivi Lopeza. Rubin szybko przejął kontrolę nad spotkaniem, ale nie potrafił wykreować sytuacji, która zagrażałaby polskiemu zespołowi.

Po zmianie stron wyśmienitą okazję zmarnował natomiast Ivi Lopez. Marcin Cebula ruszył prawą stroną, minął dwóch rywali i wyłożył piłkę hiszpańskiemu napastnikowi. Ten spudłował z kilku metrów.

W 83. minucie pod bramką częstochowian zrobiło się gorąco. Centrę z rzutu wolnego zamykał Sead Haksabanović. Jego próba spoczęła jednak na słupku. W kolejnych minutach nie padł żaden gol. Potrzebna więc była dogrywka. Wicemistrzom Polski jej przebieg ułatwił Ilia Samosznikow. Rosjanin w 106. minucie został ukarany drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką. Niedługo później padł gol dla gości. Giannis Papanikolaou rozciągnął akcję do prawej strony. Stamtąd natychmiast w pole karne dośrodkował Wiktor Długosz. Akcję zamykał Vladislavs Gutkovskis, który „główką” wpisał się na listę strzelców.

Nie był to jednak koniec emocji. W 120. minucie arbiter dopatrzył się faulu Dominika Wydry, za co podyktował „jedenastkę”. Do jej wykonania podszedł Sead Haksabanović. Vladan Kovacević wyczuł intencje skrzydłowego i obronił uderzenie rywala, zapewniając Rakowowi awans.

Podopieczni Marka Papszuna awansowali więc do czwartej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. O udział w fazie grupowej będą walczyć z KAA Gent. Belgowie wcześniej pokonali łotewski Rigas FS (2:2 i 1:0). Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 sierpnia w Bielsku-Białej.