Liga Konferencji Europy. AS Roma pierwszym triumfatorem rozgrywek, kolejny europejski puchar w kolekcji Jose Mourinho

AS Roma pokonała 1:0 Feyenoord Rotterdam w finałowym meczu historycznej, pierwszej edycji Ligi Konferencji Europy. Gola na wagę triumfu strzelił w 32. minucie Nicolo Zaniolo. Dla szkoleniowca Giallorossich, Jose Mourinho, to piąte w karierze trenerskiej europejskie trofeum.

Pierwszy w historii finał Ligi Konferencji Europy rozegrano na stadionie w albańskiej Tiranie. Zarówno Roma, jak i Feyenoord stanęły przed szansą na zgarnięcie pierwszego poważnego trofeum od wielu lat. Włoska drużyna w swojej historii ma w dorobku zwycięstwo w Pucharze Miast Targowych w sezonie 1960/1961. Z kolei Holendrzy w sezonie 2002 cieszyli się z triumfu w Pucharze UEFA.

Z punktu widzenia polskich kibiców pozytywną informacją była obecność w wyjściowym składzie Romy reprezentanta biało-czerwonych, Nicoli Zalewskiego.

Pierwsze kilkanaście minut spotkania należało do graczy z Rotterdamu, którzy częściej posiadali piłkę. Nie przełożyło się to jednak na klarowne okazje bramkowe. W 17. minucie Jose Mourinho musiał dokonać wymuszonej zmiany – z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Henrikh Mkhitaryan. Piłkarze z Rzymu cierpliwie czekali na swoją szansę i się doczekali. Ginaluca Mancini posłał długie podanie górą w pole karne Feyenoordu, obrońca drużyny z Holandii nie sięgnął futbolówki, którą na klatkę piersiową przyjął Nicolo Zaniolo, a chwilę później młody gracz Romy delikatnie kopnął tuż obok wychodzącego z bramki golkipera rywali. Wynik 1:0 utrzymał się do przerwy, zaś zespół z Rotterdamu nie potrafił poważniej zagrozić defensywie włoskiej ekipy.

Piłkarze z Holandii na drugą połowę wyszli już dużo bardziej zmotywowani. W efekcie stworzyli sobie kilka świetnych okazji do wyrównania. W słupek z kilku metrów trafił Gernot Trauner. Później znakomitymi interwencjami przy strzałach Guusa Tila oraz Tyrella Malancii popisał się Rui Patricio. Roma w drugich 45 minutach skupiła się na obronie korzystnego wyniku. Szkoleniowiec Feyenoordu próbował natomiast ratować sytuację zmianami, jednak bez powodzenia. Rzymianie utrzymali skromne prowadzenie i mogli cieszyć się z triumfu w pierwszej edycji Ligi Konferencji Europy.

Jose Mourinho świętował natomiast wygranie piątego europejskiego trofeum w karierze. Portugalczyk wcześniej miał w swoim dorobku dwa triumfy w Lidze Mistrzów (z FC Porto w sezonie 2003/2004 oraz z Interem Mediolan w sezonie 2009/2010), zwycięstwo w Pucharze UEFA (z FC Porto w sezonie 2002/2003) oraz wygraną Ligę Europy jako menedżer Manchesteru United w rozgrywkach 2016/2017.