Bundesliga. Lewandowski przeszedł do historii!

Robert Lewandowski zdobył gola, a jego Bayern pokonał na własnym stadionie Hannover 3:1 w meczu 34. kolejki Bundesligi. Dla reprezentanta Polski była to trzydziesta bramka w obecnym sezonie ligowym, dzięki czemu został najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii rozgrywek.

Bayern Monachium Hannover 3:1 (2:0)
Robert Lewandowski 12‘ Mario Goetze 28‘ 54‘ – Artur Sobiech 66‘

Bayern przystąpił do dzisiejszego spotkania w roli zdecydowanego faworyta. Za rywala miał bowiem zespół, który już wcześniej był pewny spadku z 1. Bundesligi. Podopieczni Pepa Guardioli swoją wyższość udowodnili w 12. minucie. Mario GoetzeWówczas zamieszanie w szykach obronnych Hannoveru wykorzystał Robert Lewandowski, skutecznym strzałem z kilkunastu metrów wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie. Dla Polaka było to trafienie numer 30. w obecnym sezonie ligowym. Kwadrans później było już 2:0. Gola zdobył wracający do pierwszego składu po długiej absencji Mario Goetze. Ten sam zawodnik w drugiej połowie po raz kolejny wpisał się na listę strzelców, popisując się mocnym uderzeniem po ziemi tuż przy lewym słupku bramki strzeżonej przez Ron-Roberta Zielera.

W dobrym stylu z najwyższą klasą rozgrywkową w Niemczech pożegnał się Artur Sobiech. Napastnik Hannoveru zanotował dla swojego zespołu honorowe trafienie, pokazując tym samym, że powołanie go do szerokiej kadry Bayern Munich vs Hanover 96reprezentacji Polski na Euro miało swoje uzasadnienie. Po końcowym gwizdku zawodnicy ze stolicy Bawarii odebrali złote medale za dwudzieste szóste mistrzostwo Niemiec. Indywidualne wyróżnienie odebrał Lewandowski, który dzięki znakomitej postawie przez cały sezon wywalczył koronę króla strzelców i został – z trzydziestoma gola na koncie – najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bundesligi! Warto również wspomnieć, że był to ostatni mecz Pepa Guardioli w roli szkoleniowca Bayernu przed własną publicznością.

***

Borussia Dortmund FC Koeln 2:2 (1:0)
Gonzalo Castro 12‘ Marco Reus 75‘ – Anthony Modeste 27‘ Milos Jojić 43‘

Borussia Dortmund vs 1. FC CologneBędąca pewna wicemistrzostwa kraju Borussia Dortmund zremisowała przed własną publicznością z FC Koeln 2:2. Zawodnicy z Zagłębia Ruhry na koniec sezonu złapali zadyszkę. Słaba forma była spowodowana zapewne zmęczeniem fizycznym piłkarzy, którzy już teraz mogą się przygotowywać do finałowego meczu o Puchar Niemiec. W barwach Koziołków 86 minut rozegrał Paweł Olkowski. BVB kampanię 2015/2016 kończy na drugim miejscu, premiowanym grą w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.

***

Pewni gry w Champions League są również zawodnicy Bayeru Leverkusen. Aptekarze dzisiejszego popołudnia zapewnili swoim fanom niezłe widowisko. W pierwszej połowie dali sobie pierwsi wbić bramkę po to, aby na przerwę schodzić z jednobramkowym prowadzeniem 2:1. Ostatecznie podopieczni Rogera Schmidta pokonali beniaminka z Ingolstadt 3:2.

Walkę w czwartej rundzie kwalifikacji do Ligi Mistrzów będzie musiała odbyć Borussia Moenchengladbach, która aby na pewno zająć czwartą pozycję w tabeli musiała wygrać z Dramstadt, co też się stało. Po golach Thorgana Hazarda i Andre Hahna drużyna Andre Schuberta wygrała 2:0 i nie pozostawiła złudzeń Schalke, które musi zadowolić się udziałem w Lidze Europejskiej.

Z najwyższej klasy rozgrywkowej po trzydziestu dziewięciu latach spada VfB Stuttgart, które przegrał dziś na wyjeździe z Wolfsburgiem 1:3. Do drużyny Przemysława Tytonia dołączyli gracze Hannoveru, a w barażach zagra Eintracht Frankfurt.