Liga Europy. Eintracht Frankfurt zdobywa europejskie trofeum po 42 latach przerwy!

Drużyna Eintrachtu Frankfurt triumfatorem piłkarskiej Ligi Europy. Niemiecki zespół w finale tych rozgrywek pokonał po serii rzutów karnych Rangers FC 5:4. W regulaminowym czasie gry padł wynik 1:1. Eintracht wygrał europejski puchar po raz pierwszy od 1982 roku.

Finałowe spotkanie LE rozgrywane było na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, stadionie Sevilli – drużyny, która aż sześciokrotnie w swojej historii zwyciężała w Pucharze UEFA/Lidze Europy. Eintracht w drodze do finału eliminował takie drużyny, jak FC Barcelona czy West Ham United. Rangersi w pokonanym polu pozostawili m.in. Borussię Dortmund czy RB Lipsk. Warto przypomnieć, że zwycięstwo w Lidze Europy gwarantuje również start w kolejnej edycji Ligi Mistrzów.

W pierwszej połowie kibice nie zobaczyli goli. Oba zespoły podeszły do tego spotkania z dużym respektem dla przeciwnika. W 20. minucie dobrą okazję bramkową stworzyli sobie gracze z Frankfurtu. Ansgar Knauff wbiegł w pole karne i uderzył technicznie z kilkunastu metrów lewą nogą w kierunku krótkiego słupka, jednak bramkarz rywali nie dał się zaskoczyć. Kilka minut później swoją szansę mieli Rangersi. Joe Aribo miał trochę miejsca przed szesnastką, strzelił lewą nogą, ale minimalnie chybił. W 36. minucie na bramkę niemieckiej ekipy główkował John Lundstram, jednak Kavin Trapp wybił futbolówkę na rzut rożny.

W 54. minucie Aribo zagrał na lewo do wbiegającego Ryana Kenta, ale Anglik uderzył bardzo niecelnie. W 57 minucie Nigeryjczyk w barwach Rangersów wyprowadził swój zespół na prowadzenie. Aribo wykorzystał błąd w defensywie Eintrachtu i w sytuacji sam na sam pokonał Trappa. Ekipa z Frankfurtu wyrównała w 69 minucie za sprawą Rafaela Borre. Kolumbijczyk z kilku metrów skierował piłkę do siatki po płaskim dograniu Filipa Kosticia z lewej strony boiska.

Po 90 minutach na tablicy wyników widniał remis 1:1, a więc konieczna była dogrywka. W niej gole nie padły, choć Rangers mieli wymarzoną okazję bramkową w 118 minucie. Z kilku metrów strzelał Kent, ale trafił w znakomicie ustawionego Trappa. O losie zwycięstwa w Lidze Europy musiały więc decydować rzuty karne.

W konkursie jedenastek jako jedyny – w czwartej serii – pomylił się gracz wicemistrza Szkocji, Aaron Ramsey. Ostatecznie Eintracht zwyciężył 5:4 i to niemiecki zespół może cieszyć się z triumfu w LE. Drużyna z Frankfurtu wygrała europejskie rozgrywki po raz pierwszy od 1982 roku, kiedy to zdobyła Puchar UEFA.