fot. PAP/EPA

IO w Rio 2016. Polscy szczypiorniści w półfinale igrzysk!

Wielu ich skreśliło po porażkach z Brazylią, Niemcami i Słowenią, a oni udowodnili wszystkim, że stać ich na olimpijski sukces! Polscy szczypiorniści – dzięki zwycięstwu nad Chorwacją 30:27 – wywalczyli awans do półfinału igrzysk w Rio.


Przed batalią o półfinał biało-czerwoni musieli wymazać z pamięci nie tylko porażki z Brazylią, Niemcami i Słowenią, ale także bolesną klęskę z Chorwacją, która pozbawiła Polaków awansu do najlepszej czwórki mistrzostw Europy. W Rio de Janeiro Domagoj Duvnjak i spółka prezentowali się dotychczas znakomicie. Na inaugurację przegrali co prawda z Katarem, jednak później w pokonanym polu zostawili Argentynę, Francję, Danię i Tunezję.

Olympic Games 2016 HandballJuż w pierwszych minutach podopieczni Tałanta Dujszebajewa udowodnili, że nie zamierzają łatwo oddać zwycięstwa faworytom. Na nieudaną akcję Chorwatów odpowiedział Kamil Syprzak (1:0). Pojedynek był bardzo wyrównany, a wynik oscylował w okolicy remisu. Gdy do siatki wprowadzonego na parkiet Piotra Wyszomirskiego trafili kolejno Marko Mamić i Domagoj Duvnjak, prowadzenie rywali urosło do dwóch goli (9:11).

Olympic Games 2016 HandballWtedy Polacy odnotowali kilka minut nieprawdopodobnej gry! Wynik 11:11 dały nam dwie bramki Krzysztofa Lijewskiego. Biało-czerwoni kontynuowali marsz po półfinał – trafili Adam Wiśniewski i ponownie Lijewski (13:11). Na nieudany rzut Ivana Sliskovicia odpowiedział Bartosz Jurecki, który dodatkowo odesłał jednego z przeciwników na ławkę kar. Po chwili precyzyjną próbą przez całe boisko popisał się Mariusz Jurkiewicz (15:11). Trzecia drużyna świata grała jak natchniona, a na przerwę schodziła prowadząc 18:14.

Olympic Games 2016 HandballDrugą połowę otworzyły dwie skuteczne akcje Polaków (20:14). Chorwaci byli pod ścianą, ale potrafili się podnieść. Przez długi czas podopieczni Tałanta Dujszebajewa nie byli w stanie rzucić gola z gry. Wykorzystywali to przeciwnicy, którzy z każdą minutą odrabiali straty. Nie pomógł nawet wyprawiający cuda między słupkami Piotr Wyszomirski. Na 5 minut przed końcem mecz zaczął się od nowa, a wyrównujące trafienie odnotował Luka Stepancić (26:26). Chwilę później ten sam zawodnik brutalnie zaatakował Mariusza Jurkiewicza, za co musiał opuścić parkiet na dwie minuty.

Podczas gry w przewadze ważnego gola rzucił Karol Bielecki (27:26). Chorwaci nie wytrzymywali napięcia – twarz „Koli” zaatakował Jakov Gojun. Decyzja sędziów mogła być tylko jedna – czerwona kartka, która oznaczała kolejne dwie minuty kary! Końcówka spotkania nie mogła być inna! Wciąż doskonale spisywał się Wyszomirski, zaś do siatki rywali trafili Kamil Syprzak i Michał Daszek. Po udanej akcji Duvnjaka wynik spotkania ustalił Krzysztof Lijewski! 30:27 dla Polski!

Olympic Games 2016 Handball Olympic Games 2016 Handball

To trzecia wygrana biało-czerwonych na igrzyskach w Rio. Półfinałowym rywalem naszych szczypiornistów będzie Dania, która dziś uporała się ze Słowenią 37:30.

* * *

Polska – Chorwacja 30:27 (18:14)

Polska: Sławomir Szmal (1/12 – 8 proc.), Piotr Wyszomirski (15/31 – 48 proc.) – Karol Bielecki 12(3), Krzysztof Lijewski 7, Michał Daszek 4, Mariusz Jurkiewicz 2, Kamil Syprzak 2, Mateusz Jachlewski 1, Bartosz Jurecki 1, Adam Wiśniewski 1, Przemysław Krajewski, Michał Jurecki, Mateusz Kus, Michał Szyba
Karne: 3/3
Kary: 4 minuty

Chorwacja: Ivan Stevanović (3/14 – 21 proc.), Ivan Pesić (5/23 – 22 proc.) – Luka Stepancić 7, Ivan Cupić 7(3), Domagoj Duvnjak 5, Manuel Strlek 4(1), Marko Kopljar 1, Ivan Slisković 1, Marko Mamić 1, Ilija Brozović 1, Jakov Gojun, Zlatko Horvat, Igor Karacić, Kresimir Kozina
Karne: 4/6
Kary: 6 minut

Sport.RIRM

drukuj