IO w Rio 2016. Polscy szczypiorniści w półfinale igrzysk!

Wielu ich skreśliło po porażkach z Brazylią, Niemcami i Słowenią, a oni udowodnili wszystkim, że stać ich na olimpijski sukces! Polscy szczypiorniści – dzięki zwycięstwu nad Chorwacją 30:27 – wywalczyli awans do półfinału igrzysk w Rio.

Przed batalią o półfinał biało-czerwoni musieli wymazać z pamięci nie tylko porażki z Brazylią, Niemcami i Słowenią, ale także bolesną klęskę z Chorwacją, która pozbawiła Polaków awansu do najlepszej czwórki mistrzostw Europy. W Rio de Janeiro Domagoj Duvnjak i spółka prezentowali się dotychczas znakomicie. Na inaugurację przegrali co prawda z Katarem, jednak później w pokonanym polu zostawili Argentynę, Francję, Danię i Tunezję.

Olympic Games 2016 HandballJuż w pierwszych minutach podopieczni Tałanta Dujszebajewa udowodnili, że nie zamierzają łatwo oddać zwycięstwa faworytom. Na nieudaną akcję Chorwatów odpowiedział Kamil Syprzak (1:0). Pojedynek był bardzo wyrównany, a wynik oscylował w okolicy remisu. Gdy do siatki wprowadzonego na parkiet Piotra Wyszomirskiego trafili kolejno Marko Mamić i Domagoj Duvnjak, prowadzenie rywali urosło do dwóch goli (9:11).

Olympic Games 2016 HandballWtedy Polacy odnotowali kilka minut nieprawdopodobnej gry! Wynik 11:11 dały nam dwie bramki Krzysztofa Lijewskiego. Biało-czerwoni kontynuowali marsz po półfinał – trafili Adam Wiśniewski i ponownie Lijewski (13:11). Na nieudany rzut Ivana Sliskovicia odpowiedział Bartosz Jurecki, który dodatkowo odesłał jednego z przeciwników na ławkę kar. Po chwili precyzyjną próbą przez całe boisko popisał się Mariusz Jurkiewicz (15:11). Trzecia drużyna świata grała jak natchniona, a na przerwę schodziła prowadząc 18:14.

Olympic Games 2016 HandballDrugą połowę otworzyły dwie skuteczne akcje Polaków (20:14). Chorwaci byli pod ścianą, ale potrafili się podnieść. Przez długi czas podopieczni Tałanta Dujszebajewa nie byli w stanie rzucić gola z gry. Wykorzystywali to przeciwnicy, którzy z każdą minutą odrabiali straty. Nie pomógł nawet wyprawiający cuda między słupkami Piotr Wyszomirski. Na 5 minut przed końcem mecz zaczął się od nowa, a wyrównujące trafienie odnotował Luka Stepancić (26:26). Chwilę później ten sam zawodnik brutalnie zaatakował Mariusza Jurkiewicza, za co musiał opuścić parkiet na dwie minuty.

Podczas gry w przewadze ważnego gola rzucił Karol Bielecki (27:26). Chorwaci nie wytrzymywali napięcia – twarz „Koli” zaatakował Jakov Gojun. Decyzja sędziów mogła być tylko jedna – czerwona kartka, która oznaczała kolejne dwie minuty kary! Końcówka spotkania nie mogła być inna! Wciąż doskonale spisywał się Wyszomirski, zaś do siatki rywali trafili Kamil Syprzak i Michał Daszek. Po udanej akcji Duvnjaka wynik spotkania ustalił Krzysztof Lijewski! 30:27 dla Polski!

Olympic Games 2016 Handball Olympic Games 2016 Handball

To trzecia wygrana biało-czerwonych na igrzyskach w Rio. Półfinałowym rywalem naszych szczypiornistów będzie Dania, która dziś uporała się ze Słowenią 37:30.