Europejskie puchary. Wysoka wygrana Pogoni i wyraźna przegrana Vistalu

Szczypiornistki Pogoni Baltica Szczecin oraz Vistalu Gdynia rozegrały dzisiaj mecze w ramach rywalizacji o europejskie puchary. Szczecinianki rozgromiły 40:21 HIFK Helsinki w spotkaniu Challenge Cup. Zawodniczki z Trójmiasta uległy zaś Zvezdzie Zvenigorod 20:32 meczu 3. rundy Pucharu Zdobywców Pucharów.

Piłkarki ręczne Pogoni mierzyły się dzisiaj z fińskim zespołem HIFK Helsinki. Liga fińska należy do jednej ze słabszych na Starym Kontynencie, dlatego kibice w Szczecinie liczyli na pewne zwycięstwo miejscowej ekipy.

Gospodynie początkowo grały nieco zbyt chaotycznie. Z biegiem czasu uporządkowały jednak swoją grę i już po kilku minutach objęły kilkubramkowe prowadzenie. Im dłużej trwała pierwsza połowa spotkania, tym szczypiornistki Pogoni coraz skuteczniej finalizowały akcje ofensywne. W efekcie już w 18. minucie wygrywały 13:5, a cała pierwsza część pojedynku zakończyła się wynikiem 22:10 dla szczecinianek.

W drugich 30 minutach gospodynie nie zamierzały zwalniać tempa i chciały zafundować kibicom dobre widowisko. Problemy ze zdobywaniem bramek miały tylko w pierwszych minutach po przerwie. Po czasie wziętym przez trenera Adriana Struzika Pogoń wróciła do skutecznej gry w ataku. Rywalki nie potrafiły znaleźć skutecznej recepty na zatrzymanie rozpędzonych zawodniczek ze Szczecina. Ostatecznie gospodynie rozgromiły HIFK aż 40:21 i trudno przypuszczać, aby ten wynik mógł nie zapewnić awansu polskiej drużyny do kolejnej rundy Challenge Cup.

3. runda Challenge Cup:

SPR Pogoń Baltica Szczecin – HIFK Helsinki 40:21 (22:10)

Pogoń Baltica: Płaczek, Szywerska – Huczko 2, Sabała 1, Stachowska 2, Cebula 5, Noga 2, Głowińska 3/2, Królikowska 2, Stasiak 2, Koprowska 5/4, Zawistowska 1, Kochaniak 1/1, Fornalik, Yashchuk 5, Duran 9

HIFK: Nyman, Björkqvist, Westerlund – Borgarsdottir 3, Byman, Kulju 2, Salenius 3, Berg 2/2, Jaaskelainen 3, Forsman, Ax, Cainberg 4, Bruun, Wilen, Vayrynen 4

Z dużo trudniejszym rywalem przyszło się mierzyć szczypiornistkom Vistalu. Gdynianki na własnym parkiecie podejmowały Zvezdę Zvenigorod. Rosjanki to drużyna utytułowana, mająca na swoim koncie m.in triumf w Lidze Mistrzów oraz Pucharze EHF. W kadrze Zvezdy znajduje się kilka zawodniczek, mających w dorobku mistrzostwo świata z reprezentacją Rosji. To oznaczało, że przed polskim zespołem stanęło nie lada wyzwanie.

Vistal nawiązał równorzędną walkę z rywalkami tylko w początkowych minutach gry. Z biegiem czasu uwidoczniła się przewaga fizyczna przyjezdnych, które szybko wypracowały sobie solidną przewagę bramkową (11:3). Znakomicie w bramce Zvezdy spisywała się Maria Sidorowa. Rosjanki w pełni kontrolowały przebieg wydarzeń na parkiecie i na przerwę zeszły przy wysokim prowadzeniu 15:6.

W drugiej połowie pojedynku obraz gry nie uległ wielkiej zmianie. Ekipa z Gdyni tylko kilka minut po wznowieniu drugiej części potrafił odpowiadać bramkami na trafienia rywalek. Później po raz kolejny do głosu doszedł zespół Zvezdy, który jeszcze bardziej zwiększył rozmiar swojego zwycięstwa. Ostatecznie Vistal uległ Rosjankom aż 20:32 i raczej nie ma szans na to, aby w jutrzejszym starciu rewanżowym był w stanie odwrócić losy dwumeczu.