Gorzów w finale. Zielona Góra nie obroni tytułu

Po porażce w pierwszym spotkaniu półfinałowym w Zielonej Górze w rewanżu gospodarze z Gorzowa Wlkp. nie dali żadnych szans aktualnym jeszcze mistrzom Polski.

Na swoim obiekcie Stal rozgromiła Falubaz. Jej liderami byli Bartosz Zmarzlik i Krzysztof Kasprzak, swój dzień miał także Linus Sundstroem. Ponadto gorzowianie maksymalnie wykorzystali możliwości, jakie dawało im zastępstwo zawodnika. W składzie Falubazu jedynie Andreas Jonsson i Aleksandr Łoktajew stanęli na wysokości zadania.

Pierwszy bieg był remisowy. Pewnie zwyciężył Jonsson, przed Kasprzakiem i Sundstroemem. W wyścigu młodzieżowców niespodzianki nie było. Para Zmarzlik – Cyfer pewnie pokonała Adamczewskiego i Strzelca.

Po trzecim biegu i drugim z rzędu podwójnym zwycięstwie Stal odrobiła straty z Zielonej Góry (13:5). W czwartym Rafał Dobrucki sięgnął po rezerwę taktyczną – w miejsce Adama Strzelca posłał na tor Kamila Adamczewskiego. To jednak nie przyniosło skutku. Adamczewski i Jarosław Hampel musieli uznać wyższość Bartosza Zmarzlika i Piotra Świderskiego.

Pierwsza seria pokazała, że żużlowcy Stali są znakomicie spasowani to toru, w przeciwieństwie do ich rywali. W siódmym wyścigu najpierw za najazd na taśmę został wykluczony Kamil Adamczewski, a w powtórce w trzyosobowym składzie Hampel był bez szans w starciu z Sundstroemem i Kasprzakiem. Mając 20 punktów przewagi Stal była w komfortowej sytuacji. W ósmym biegu goście po raz pierwszy cieszyli się z drużynowego zwycięstwa w tym meczu. Wygrał Łoktajew, drugi był Zmarzlik, trzeci Jonsson.

Po kolejnym wyścigu wszystko było już jasne. Stal zapewniła sobie udział w finale DMP, a cały mecz zakończył się okazałym zwycięstwem zespołu z Gorzowa 62:28.

Pierwszy z dwóch pojedynków o złoty medal (prawdopodobnie? – nigdy nie wiadomo jak to u nas w lidze) odbędzie się 28 września, rewanż 5 października. Stal Gorzów zmierzy się ze zwycięzcą dwumeczu Grupa Azoty Unia Tarnów – Fogo Unia Leszno. Spotkania o brązowy odbędą się 28 września i 4 października.

Stal Gorzów – SPAR Falubaz Zielona Góra 62:28

Pierwszy – 49:41 dla Falubazu.

W finale wystąpi Stal Gorzów, Falubaz czeka dwumecz o trzecie miejsce.

Stal Gorzów Wlkp.: Bartosz Zmarzlik 17 (3,3,3,2,3,3), Krzysztof Kasprzak 14 (2,3,2,3,2,2), Matej Zagar 11 (2,0,2,3,3,1), Linus Sundstroem 10 (1,3,2,3,1), Piotr Świderski 5 (2,3,0,0), Adrian Cyfer 5 (2,2,1), Niels Kristian Iversen (zastępstwo zawodnika).

SPAR Falubaz Zielona Góra: Andreas Jonsson 13 (3,2,1,2,2,3), Aleksander Łoktajew 6 (0,1,3,1,1,0), Mikkel Bech Jensen 4 (1,1,0,0,2), Jarosław Hampel 2 (0,1,1), Kamil Adamczewski 2 (1,1,t,0,0), Piotr Protasiewicz 1 (0,d,1), Adam Strzelec 0 (0,-,d).

W pierwotnym terminie – 21 września – mecz został przerwany po pierwszym biegu ze względu na zły stan toru.

Sport/RIRM/PAP

drukuj