SGP. Polska dominacja w Daugavpils!

To był polski wieczór w łotewskim Daugavpils. Rozegrano tam kolejne zawody w ramach rywalizacji w cyklu Grand Prix 2017. W rywalizacji najlepszy okazał się Piotr Pawlicki. Kolejne dwa miejsca na podium zajęli dwaj inni biało-czerwoni: Patryk Dudek i Maciej Janowski. Dodatkowo Dudek został liderem klasyfikacji generalnej IMŚ.

Zawody na Łotwie były trzecią eliminacją w ramach walki o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu w 2017 roku. Do dwóch rundach cyklu reprezentanci Polski mieli niezłą pozycję wyjściową przed kolejnymi etapami zmagań w GP.

Już po pierwszym etapie rywalizacji w Daugavpils okazało się, że tor jest słabo przygotowany, co spowodowało, że zawodnicy momentami tracili panowanie nad motocyklami. W trudnych warunkach świetnie poradzili sobie Polacy. Piotr Pawlicki awansował do półfinałów z dorobkiem 12 punktów. 11 oczek w pierwszej fazie rywalizacji wywalczył Patryk Dudek, a 10 Maciej Janowski. O dużym pechu mógł mówić Bartosz Zmarzlik, który szansę na awans do czołowej ósemki stracił w swoim ostatnim starcie. Brał on udział w kraksie, a w powtórce poobijany po upadku nie był w stanie dojechać wyścigu do końca i ostatecznie ukończył zawody na Łotwie na 11. miejscu z dorobkiem 6 punktów. Dużą niespodzianką był brak wejścia do najlepszej ósemki lidera GP do dwóch rundach – Fredrika Lindgrena, a także trzeciego zawodnika w stawce – Martina Vaculika.

W pierwszym półfinale pod taśmą pojawili się: Piotr Pawlicki, Maciej Janowski, Maksim Bogdanow oraz Tai Woffinden. Problemów z awansem do finału nie miał Pawlicki, który pewnie triumfował. O drugie miejsce zaciekle walczyli Janowski i Woffinden, jednak w tym pojedynku lepszy okazał się Polak.

W drugim biegu półfinałowym wystąpili: Emil Sajfutdinow, Patryk Dudek, Matej Zagar oraz Jason Doyle. Klasą dla siebie był Polak, który po świetnym starcie nie dał się wyprzedzić na dystansie i jako pierwszy przekroczył linię mety. Szansę na drugą lokatę zmarnował Rosjanin, który pojechał zbyt szeroko. Wykorzystał to Australijczyk, który wywalczył promocję do decydującej gonitwy.

Już przed startem biegu finałowego było wiadomo, że co najmniej dwóch Polaków stanie na podium. Biało-czerwoni jednak na tym nie poprzestali. Jako pierwszy na metę wpadł Piotr Pawlicki. Za jego plecami trwała zacięta walka. Apetyt na czołową trójkę miał Jason Doyle, jednak Australijczyk najpierw został wyprzedzony przez Patryka Dudka, a potem, jadąc na trzeciej pozycji, zanotował defekt, z czego skorzystał Maciej Janowski, kończąc GP Łotwy na najniższym stopniu podium.

Nowym liderem cyklu Grand Prix – z dorobkiem 38 punktów – został Patryk Dudek. Oczko mniej mają zajmujący dwa kolejne miejsca Jason Doyle oraz Fredrik Lindgren. Tuż za podium sklasyfikowany jest Maciej Janowski, który do lidera traci ledwie trzy oczka.

Kolejne zawody w ramach rywalizacji o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu odbędą się 10 czerwca na torze w Pradze.