Giro d’Italia. Były skoczek narciarski drugi na inauguracji wyścigu, zwycięstwo Dumoulina

Rafał Majka zajął 60. miejsce na pierwszym etapie tegorocznego Giro d’Italia. Polak, który jest liderem ekipy Tinkoff, stracił do zwycięscy – Holendra Toma Dumoulina (Giant–Alpecin) – 38 sekund. 18. miejsce zajął najlepszy z biało-czerwonych – Łukasz Wiśniowski (Etixx Quick-Step).

Nie można wygrać wielkiego touru bez umiejętności szybkiej jazdy na czas – to stare porzekadło wziął sobie do serca Rafał Majka, który w ostatnich tygodniach szczególnie mocno pracował nad tym elementem kolarskiego rzemiosła. Polak, choć dziś musiał uznać wyższość jednego z wielkich faworytów Giro – Vincenzo Nibalego (16. pozycja) – zaprezentował się solidnie, tracąc do zwycięzcy nieco ponad pół minuty.

Najszybciej 10-kilometrowy odcinek ze startem i metą w holenderskim Apeldoorn pokonał Tom Dumoulin. Holender osiągnął niemal identyczny czas, co drugi Słoweniec Primoz Roglic. Kolarz grupy Lotto NL-Jumbo wcześniej z powodzeniem reprezentował barwy swojego kraju w innej dyscyplinie sportu… skokach narciarskich. W 2007 roku wywalczył mistrzostwo świata juniorów w drużynie (indywidualnie był wtedy piąty). Dwukrotnie stawał także na najwyższym stopniu podium pojedynczych konkursów Pucharu Kontynentalnego.

Spośród Polaków najlepiej zaprezentował się dziś 18. Łukasz Wiśniowski (20 sekund straty do Dumoulina). Dalekie lokaty zajęli 143. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i 163. Paweł Poljański (Tinkoff). Pierwszy z nich ma w tym roku ochotę powalczyć o etapowe zwycięstwa. Drugi zaś będzie oparciem Rafała Majki na najcięższych odcinkach górskich. Podobna współpraca między biało-czerwonymi miała miejsce podczas zeszłorocznej Vuelty.

Jutro kolarzy światowego peletonu czeka płaski odcinek z Arnhem do Nijmegen, liczący 190 km.