FIFA World Cup 2018. Francja melduje się w 1/8 finału, skromne zwycięstwo nad Peru wystarczyło

Francja, dzięki bramce autorstwa Kyliana Mbappe, pokonała Peru 1:0 w spotkaniu 2. kolejki fazy grupowej mistrzostw świata. Tym samym podopieczni Didiera Deschampsa zapewnili sobie awans do 1/8 finału turnieju w Rosji.

Pierwsza kolejka zmagań pokazała, że w grupie C nie ma słabeuszy. Faworyci turnieju – Francuzi – ogromnie męczyli się z Australijczykami, wygrywając 2:1. Aby pokonać piłkarzy Berta van Marwjika, Trójkolorowi potrzebowali rzutu karnego i gola samobójczego. Dlatego w starciu z Peru, które wcześniej nieznacznie uległo Danii (0:1), zespół Didiera Deschampsa nie mógł liczyć na łatwy komplet punktów.

Tak jak można się było spodziewać, początek meczu był wyrównany, a delikatną przewagę uzyskali piłkarze Los Incas. Francuzi zaczęli się budzić dopiero po pierwszych dziesięciu minutach. Groźni byli głównie Olivier Giroud, Antoine Griezmann i Kylian Mbappe, lecz ich akcje skutecznie były zatrzymywane przez defensywę rywali.

Po pół godzinie tempo spotkania spadło. Gdy już wydawało się, że taka gra będzie widoczna aż do zakończenia pierwszej połowy, na listę strzelców wpisał się Kylian Mbappe. Zawodnik Paris Saint-Germain jako pierwszy dopadł do dobitki Oliviera Giroud i z kilku metrów skierował futbolówkę do pustej bramki.

Stracony gol mobilizująco podziałał na Peruwiańczyków, którzy jeszcze przed przerwą chcieli wyrównać. Obrona Trójkolorowych robiła co tylko mogła, by do takiej sytuacji nie dopuścić. Ostatecznie do szatni w lepszych humorach udali się wicemistrzowie świata z 2006 roku.

Wyjątkowo szybko po zmianie stron Los Incas mieli okazję doprowadzić do remisu. W 51. minucie szczęścia zabrakło jednak Pedro Aquino, który uderzył w spojenie bramki Hugo Llorisa. Im bliżej było końcowego gwizdka, tym lepiej prezentowali się podopieczni Ricardo Garecy. Ofensywnie usposobieni Peruwiańczycy mogli jednak zostać skarceni szybką kontrą rywali, którzy tylko czekali na nadarzającą się okazję.

Najlepszą sytuację do postawienia  kropki nad „i” Francuzi wypracowali sobie w 81. minucie. Wówczas rezerwowy Ousmane Dembele uderzył z linii pola karnego tuż obok prawego słupka. Ostatecznie mecz zakończył się skromnym zwycięstwem Trójkolorowych (1:0).

Komplet punktów sprawił, że drużyna Didiera Deschampsa zapewniła sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Z turniejem w Rosji na etapie fazy grupowej pożegna się natomiast Peru, które na zakończenie swojej przygody z najważniejszą piłkarską imprezą czterolecia zagra z Australią.