Fantastyczny finisz „Oranje”! Dwa gole w końcówce dały awans!

Holandia pokonała Meksyk 2:1 w meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. „El Tri” prowadzili po bramce Giovaniego dos Santosa. Tuż przed końcem zwycięstwo „Oranje” zapewnili Wesley Sneijder i Klaas-Jan Huntelaar, który wykorzystał rzut karny po faulu na Robbenie.

Na początku spotkania dwukrotnie Cillessena próbował z dystansu zaskoczyć Miguel Layun. Za każdym razem piłka przeleciała obok bramki. W 9. minucie kontuzja uniemożliwiła kontynuowanie gry Nigelowi de Jongowi, za którego na murawie pojawił się Bruno Martins Indi. Po kwadransie gry i wymianie podań w polu karnym Holendrów, tuż obok słupka uderzył Hector Herrera. Chwilę później groźną próbą z dystansu popisał się Carlos Salcido, jednak dobrą interwencją popisał się Jasper Cillessen. W odpowiedzi dobrą okazję do zdobycia gola miał Robin van Persie, który mając przed sobą tylko Ochoę, nie trafił w światło bramki. W 32. minucie sędzia zarządził przerwę na uzupełnienie płynów. W doliczonym czasie gry w szesnastce przewrócił się, zatrzymywany przez Marqueza i Moreno, Robben. Arbiter nie zdecydował się jednak na podyktowanie rzutu karnego. Po chwili boisko na noszach musiał opuścić Hector Moreno.

W drugiej odsłonie na murawie w miejsce kontuzjowanego kolegi pojawił się Diego Reyes. Już w 48. minucie prowadzenie Meksykowi zapewnił Giovani dos Santos, który mimo asysty dwóch obrońców, zdołał oddać silny strzał z dystansu, pakując piłkę do siatki Cillessena. Holendrzy mogli odpowiedzieć natychmiastowo. Z najbliższej odległości uderzał de Vrij, jednak fantastyczną obroną swoją drużynę uratował Guillermo Ochoa. Chwilę później po indywidualnej akcji Robbena, groźny strzał oddał Wesley Sneijder. Piłka odbiła jeszcze od obrońców i przeleciała minimalnie obok bramki. Na kwadrans przed końcem fantastyczny drybling Arjena Robbena pozwolił mu stanąć oko w oko z golkiperem „El Tri”. Pomocnik Bayernu próbował zmieścić futbolówkę między nogami Ochoy, jednak ten nie dał się zaskoczyć. W 76. minucie na murawie w miejsce słabo dysponowanego van Persiego pojawił się Klaas-Jan Huntelaar. Po kolejnej przerwie na płyny fantastycznym finiszem popisali się Holendrzy. Najpierw do wyrównania doprowadził Wesley Sneijder, który po rzucie rożnym i dograniu Huntelaara, silnym strzałem wpakował piłkę do siatki. W doliczonym czasie gry po indywidualnej akcji Robbena, faulem piłkarza Bayernu zatrzymywał Rafael Marquez, a arbiter bez skrupułów wskazał na wapno. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił wprowadzony po przerwie Huntelaar i pewnym uderzeniem w lewy róg nie dał szans bramkarzowi Meksyku.

„El Tri” po raz szósty z rzędu odpadli w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. W walce o półfinał rywalem Holandii będzie zwycięzca meczu pomiędzy Kostaryką i Grecją.

Holandia – Meksyk 2:1 (0:0)

W. Sneijder 88’ K.-J. Huntelaar 90+4’k – G. dos Santos

Holandia: Jasper Cillessen – Paul Verhaegh (56’ Memphis Depay), Ron Vlaar, Stefan de Vrij, Daley Blind – Dirk Kuyt, Nigel de Jong (9’ Bruno Martins Indi), Georginio Wijnaldum – Arjen Robben, Wesley Sneijder, Robin van Persie (76’ Klaas-Jan Huntelaar).

Meksyk: Guillermo Ochoa – Francisco Rodriguez, Rafael Marquez, Hector Moreno (46’ Diego Reyes) – Paul Aguilar, Hector Herrera, Carlos Salcido, Andres Guardado, Miguel Layun – Oribe Peralta (75’ Javier Hernandez), Giovani dos Santos (61’ Javier Aquino).