Jest Drogba, jest wygrana

Reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej pokonała 2:1 Japonię w drugim meczu grupy C piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. Iworyjczycy jako pierwsi stracili bramkę, ale wszystko zmieniło się wraz z wejściem na boisko Didiera Drogby, który rozpoczął to starcie na ławce rezerwowych.

Obie drużyny przystępowały do tego spotkania tylko z jedną myślą- aby rozpocząć zmagania grupowe od zwycięstwa. Japończycy swój optymizm opierali na fakcie, iż na poprzednim mundialu również zaczynali od starcia z zespołem z Afryki- Kamerunem- i wtedy triumfowali 1:0, a w konsekwencji awansowali do 1/8 finału. W ekipie WKS-u największą niespodziankę stanowił brak w podstawowym składzie Drogby. Wynikało to jednak z faktu, iż zawodnik Galatasaray narzekał w ostatnich dniach na drobny uraz.

Pierwsze kilkanaście minut nie mogło porwać kibiców zgromadzonych na stadionie w Recife. Z pewnością gry nie ułatwiał rzęsiście padający deszcz. Jako pierwsi do bramki trafili Samurajowie w 16 minucie. Po podaniu Yuto Nagatomo Keisuke Honda strzałem z pola karnego pokonał golkipera rywali. Kilka minut później Azjaci mogli prowadzić już 2:0, lecz Atsuto Uchida przegrał pojedynek z Boubacarem Barrym. Później inicjatywę przejęły Słonie, jednak brakowało im skuteczności. Próbował m. in. Yaya Toure, jednak graczowi Manchesteru City również nie udało się znaleźć sposobu na umieszczenie piłki w siatce. Do przerwy Japończycy wygrywali więc 1:0.

Druga część gry to w dalszym ciągu przewaga Wybrzeża Kości Słoniowej, jednak akcje piłkarzy z Czarnego Lądu kończyły się niecelnymi zagraniami bądź nieudanymi strzałami. Widząc niemoc swoich podopiecznych trener Lamouchi w 62. minucie desygnował na boisko Didiera Drogbę. Obecność na murawie tego doświadczonego napastnika podziałała mobilizująco na jego kolegów. Już w 64. minucie po dośrodkowaniu Auriera Wilfried Bony głową wpakował piłkę do siatki Samurajów. Azjaci nie zdołali jeszcze otrząsnąć się po tym ciosie, a już przegrywali 1:2. W 66. minucie kolejne dogranie Auriera wykorzystał Gervinho. Wynik mógł podwyższyć Drogba, jednak jego uderzenia były niecelne lub blokowane przez obrońców. Podopieczni trenera Zaccheroniego próbowali doprowadzić do remisu, jednak bezskutecznie. WKS zwyciężył 2:1 i wraz z Kolumbią liderują grupie C. W drugiej kolejce grupy C Iworyjczycy zmierza się z Kolumbią, zaś Japończycy podejmą Greków.

Wybrzeże Kości Słoniowej – Japonia 2:1 (0:1)
Wilfried Bony 64′, Gervinho 65′- Keisuke Honda 16′
Wybrzeże Kości Słoniowej: Boubacar Barry – Arthur Boka (75′ Constant Djakpa), Sol Bamba, Serge Aurier, Didier Zokora, Yaya Toure, Cheick Tiote, Serey Die (62′ Didier Drogba), Salomon Kalou, Gervinho, Wilfried Bony (78′ Didier Ya Konan).
Japonia: Eiji Kawashima – Atsuto Uchida, Masato Morishige, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo, Makoto Hasebe (53′ Yasuhito Endo), Shinji Okazaki, Hotaru Yamaguchi, Keisuke Honda, Shinji Kagawa (86′ Yoichiro Kakitani), Yuya Osako (68′ Yoshito Okubo).
Żółte kartki: Maya Yoshida, Masato Morishige (Japonia) oraz Sol Bamba, Didier Zokora (Wybrzeże Kości Słoniowej).
Sędzia: Enrique Osses (Chile)