Euroliga. Stelmet postraszył faworyta, rosyjski gigant minimalnie lepszy

Koszykarze Stelmetu Zielona Góra na ćwierćfinale zakończyli swój udział w turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznej edycji Euroligi. Lepszy od wicemistrzów Polski okazał się naszpikowany gwiazdami rosyjski Uniks Kazań, który wygrał ostatecznie 90:86.

Zdecydowanym faworytem spotkania, jak i całego turnieju kwalifikacyjnego była drużyna z Rosji. W pierwszej kwarcie wicemistrzowie Polski objęli chwilowe prowadzenie po celnej trójce Łukasza Koszarka. Później na parkiecie rządzili już tylko rywale. Przed końcem drugiej odsłony wypracowali 14 – punktową przewagę i ani myśleli o porażce. Trzecia i czwarta kwarta przyniosły zaskakujący pościg Stelmetu. Rewelacyjna postawa Steve’a Burtta, który mógł liczyć na wsparcie Daniela Johnsona, Adama Hrycaniuka i Łukasza Koszarka pozwoliła Zielonogórzanom doprowadzić do remisu 52:52.

Przed końcem trzeciego starcia gra Uniksu wróciła na właściwe tory, zatem przed decydującymi dziesięcioma minutami faworyci po raz kolejny wypracowali kilka oczek przewagi. Zawziętość oraz świetna ofensywa Stelmetu spowodowała, że losy pojedynku miały się rozstrzygnąć w pełnej nerwów końcówce. Odpowiedzialność za zdobywanie punktów wziął na siebie Steve Burtt, który raz za razem przedzierał się pod kosz rywali. Po wspaniałej akcji Amerykanina i celnym rzucie za trzy prowadzenie przeciwników stopniało do zaledwie jednego oczka. Ostatnie sekundy przyniosły rywalizację na linii rzutów wolnych. Zarówno wicemistrzowie Polski, jak i koszykarze z Rosji celnie wykonywali próby osobiste. Chwilę przed końcem celowo spudłował Quinton Hossley, jednak żaden z jego kolegów nie zdołał zebrać piłki. Kontratak wyprowadzony przez Uniks przypieczętował triumf faworyzowanego giganta 90:86.

W półfinale turnieju eliminacyjnego do tegorocznych rozgrywek Euroligi pogromcy Zielonogórzan zmierzą się z Hapoelem Jerozolima.

Uniks Kazań – Stelmet Zielona Góra 90:86 (23:13, 23:19, 18:22, 26:32)

Uniks: Langford 22, Jerrells 22, Sanikidze 13, Kaimakoglou 12, Fischer 6, Sokołow 5, Zisis 5, White 3, Bykow 2, Lichodziej 0, Gubanow 0.

Stelmet: Burtt 30, Johnson 16, Hrycaniuk 13, Koszarek 13, Hosley 7, Troutman 4, Zamojski 3, Cel 0, Chanas 0.