Euroliga. Koszmar czwartej kwarty, trzecia porażka Stelmetu

Słaba postawa w końcówce po raz trzeci z rzędu przesądziła o euroligowej porażce Stelmetu Zielona Góra. Mistrzowie Polski przegrali przed własną publicznością z rosyjskim Lokomotiwem Kubań Krasnodar 75:83 (15:13, 23:27, 19:19, 18:24).

Na 3 minuty i 17 sekund przed końcem Stelmet prowadził z faworyzowanym przeciwnikiem 74:73. Niestety, od tego momentu podopieczni Saso Filipovskiego zdołali wywalczyć tylko jeden punkt i po raz trzeci w tym sezonie ponieśli euroligową porażkę.

EwgenyWoronow   Andriej Zubkow £ukasz KoszarekGospodarze pojedynek z niepokonanym dotychczas Lokomotiwem rozpoczęli dobrze. Udane akcje Vlada-Sorina Moldoveanu, Dejana Borovnjaka i Dee Bosta zagwarantowały mistrzom Polski pięciopunktowe prowadzenie (10:5). Rywale za sprawą Andrieja Zubkowa i Siergieja Bykowa doprowadzili do wyrównania (11:11), jednak pierwszą kwartę przegrali różnicą dwóch oczek (15:13).

W drugiej odsłonie koszykarze kontynuowali zaciętą batalię o każdy celny rzut. Dwa udane zagrania Malcolma Delaney’a sprawiły, że goście wyraźnie odskoczyli przeciwnikom (31:36). Wtedy jednak przypomniał o sobie Moldoveanu. Trójka w wykonaniu tego zawodnika oraz cztery z rzędu wykorzystane wolne sprawiły, że na półmetku rywalizacji zielonogórzanie przegrywali z rosyjskim faworytem zaledwie 38:40.

Gra zespołowa była dziś atutem miejscowych. Kiedy w trzeciej kwarcie koszykarze Lokomotiwu po raz kolejny „odjechali” podopiecznym Saso Filipovskiego, ciężar zdobywania punktów wzięli na siebie Dee Bost i Szymon Szewczyk (57:59).

Nemanja Dujurisic Victor ClaverW decydującej rozgrywce Stelmet ponownie stać było na wyrównany bój. Po trafieniu Bosta mistrzowie Polski mieli jedno oczko przewagi (72:71). Gra miejscowych załamała się, gdy za piąty faul parkiet musiał opuścić Szymon Szewczyk. Co prawda, po chwili dobrze pod atakowaną tablicą zachował się Moldoveanu, jednak od tego momentu punkty z gry zdobywali już tylko rywale. Malcolm Delaney, Chris Singleton, Jewgienij Woronow, Dontaye Draper i Victor Claver – to oni trafiali do kosza w ostatnich minutach, czym zapewnili swojej drużynie trzecią wygraną w bieżących rozgrywkach Euroligi (75:83).

Po trzech kolejkach Stelmet jest jedynym zespołem grupy C, który nie wygrał jeszcze meczu. Zielonogórzanie okupują ostatnie miejsce. Okazję do przełamania złej passy będą mieli za tydzień, kiedy to przed własną publicznością podejmą Panathinaikos Ateny.

* * *

Stelmet Zielona Góra – Lokomotiw Kubań Krasnodar 75:83 (15:13, 23:27, 19:19, 18:24)

Stelmet Zielona Góra: Vlad-Sorin Moldoveanu 16, Dee Bost 16, Mateusz Ponitka 9, Dejan Borovnjak 8, Przemysław Zamojski 7, Szymon Szewczyk 7, Łukasz Koszarek 6, Nemanja Djurisić 3, Adam Hrycaniuk 2, J.R. Reynolds 1, Karol Gruszecki 0

Lokomotiw Kubań Krasnodar: Malcolm Delaney 25, Victor Claver 13, Ryan Broekhoff 12, Jewgienij Woronow 9, Dontaye Draper 7, Andriej Zubkow 6, Chris Singleton 6, Siergiej Bykow 5, Aleksiej Zozulin 0