Euro 2016. Zadecydowała dogrywka, Portugalia rywalem biało-czerwonych!

Reprezentacja Portugalii pokonała po dogrywce Chorwację 1:0 i awansowała do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Europy. Jedynego gola w meczu zdobył w 117. minucie Ricardo Quaresma. Dzięki wygranej podopieczni trenera Fernando Santosa w walce o strefę medalową zmierzą się z Polską.

Zwycięzca pojedynku na Stade Bollaert-Delelis w Lens miał wyłonić rywala biało-czerwonych w ćwierćfinale Euro 2016. Za faworyta dzisiejszego starcia nieznacznie uchodzili Chorwaci. Zawodnicy Ante Cacicia wygrali rywalizację w grupie D, w której pokonali między innymi aktualnych obrońców tytułu – Hiszpanów (2:1). Portugalczycy z kolei awans do 1/8 finału francuskiego turnieju zawdzięczali przede wszystkim nowej formule rozgrywek, promującej do fazy pucharowej cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc.

Round of 16 Croatia vs PortugalPierwsza połowa spotkania nie dostarczyła kibicom zbyt wielu emocji. Gra toczyła się bowiem głównie w środkowej strefie boiska, a sytuacji podbramkowych z obu stron było jak na lekarstwo. Ciekawie zrobiło się dopiero w 25. minucie, kiedy po dośrodkowaniu Raphaela Guerreiro z rzutu wolnego głową nad poprzeczką strzelił Pepe.

Posiadający nieznaczną przewagę Chorwaci próbowali wyprowadzać akcję najczęściej prawym skrzydłem, na którym wyróżniał się Ivan Perisić. Skrzydłowy Interu Mediolan w 30. minucie mógł nawet wpisać się na listę strzelców, ale futbolówka po jego uderzeniu trafiła w boczną siatkę bramki Portugalczyków. Po krótkim okresie ciekawej gry mecz znów stracił na atrakcyjności, w efekcie czego obie ekipy udały się do szatni przy bezbramkowym remisie.

Po przerwie żadna z drużyn nadal nie potrafiła przedrzeć się przez dobrze funkcjonującą defensywę rywala, co Round of 16 Croatia vs Portugalspowodowało, że zarówno Danijel Subasić, jak i Rui Patricio byli niemal bezrobotni. Nie brakowało natomiast ostrych spięć oraz walki o każdą piłkę. Sędzia często musiał sięgać po gwizdek, choć żółtą kartką upomniał tylko Williama Carvalho. Jedyna godna odnotowania sytuacja w tej fazie spotkania miała miejsce w 61. minucie. Wówczas, po centrze Darijo Srny, nieznacznie głową pomylił się Domagoj Vida. O wszystkim zadecydować miała więc dogrywka.

W niej długo zanosiło się na konkurs rzutów karnych, gdy niespodziewanie w 117. minucie decydujący cios zadali podopieczni Fernando Santosa. Po strzale Ivana Perisicia w słupek z kontrą udał się Renato Sanches, a całą akcję skutecznie wykończył Ricardo Quaresma, dobijając futbolówkę z najbliższej odległości po uderzeniu Cristiano Ronaldo.

Round of 16 Croatia vs PortugalRound of 16 Croatia vs Portugal

Portugalczycy tym samym awansowali do najlepszej ósemki Euro 2016, odnosząc przy okazji pierwsze zwycięstwo w turnieju. W najbliższy czwartek będą rywalem Polaków w ćwierćfinale, który zostanie rozegrany na Stade Velodrome w Marsylii.