fot. PAP/EPA

Emil Sajfutdinow międzynarodowym mistrzem żużlowej ekstraligi

Rosjanin Emil Sajfutdinow, jeżdżący w barwach Unibaksu Toruń, został zwycięzcą pierwszych żużlowych Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, które odbyły się w Tarnowie.

 Rosjanin w finałowym wyścigu pokonał Australijczyka Darcy Warda (Unibax Toruń), reprezentanta Grupy Azoty Unii Tarnów Słowaka Martina Vaculika oraz aktualnego mistrza kraju Krzysztofa Kasprzaka (Stal Gorzów).

W mistrzostwach rozegrano 20 wyścigów, po których bezpośrednio do finału awansowali Emil Sajfutdinow i Martin Vaculik. O kolejne dwa miejsca walczyło w półfinale ośmiu zawodników, którzy zajęli lokaty od 3-10. W pierwszym półfinale zwyciężył Krzysztof Kasprzak przed Matejem Zagarem (Stal Gorzów), Tai Woffindenem ze Sparty Wrocław i Rune Holtą (KantorOnline Viperprint Włókniarz Częstochowa). W drugim półfinale po zaciętym pojedynku Australijczyk Darcy Ward wyprzedził reprezentanta tarnowskich „Jaskółek” Janusza Kołodzieja i awansował do finału. Trzeci był Leon Madsen (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk), a czwarty Przemysław Pawlicki (Fogo Unia Leszno).

Wielkich pechowcem był Duńczyk Nicki Pedersen. Po upadku w 11. wyścigu został odwieziony do szpitala. Pierwsza diagnoza to poważne, skomplikowane złamanie barku. Kolejnym pechowcem był Artur Mroczka (Wybrzeże), który w 15. wyścigu po upadku także doznał kontuzji i wycofał się z zawodów. Bardzo słaby występ zanotowali Jarosław Hampel, który w turnieju zdobył 4 pkt i zajął 12. lokatę oraz jego klubowy kolega z Falubazu Zielona Góra Piotr Protasiewicz, który z 3 punktami uplasował się na 14. miejscu.

Najlepszy czas w 7. wyścigu uzyskał Martin Vaculik – 68,45 s. Widzów ok. 9 tys. Sędzia Krzysztof Meyze (Wtelno).

Wyniki:

1. Emil Sajfutdinow (Unibax Toruń)                           15 pkt.

2. Darcy Ward (Unibax Toruń)                                 12

3. Martin Vaculik (Grupa Azoty Unia Tarnów)                  13

4. Krzysztof Kasprzak (Stal Gorzów)                          12

5. Janusz Kołodziej (Grupa Azoty Unia Tarnów)                 9

6. Matej Zagar (Stal Gorzów)                                  9

7. Leon Madsen (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)               7

8. Rune Holta (KantorOnline Viperprint Włókniarz Częstochowa) 7

PAP

drukuj