Eliminacje Euro 2016. Węgrzy o krok od turnieju finałowego

Reprezentacja Węgier pokonała Norwegię 1:0 w pierwszym meczu barażowym do Euro 2016. Podopieczni niemieckiego selekcjonera – Bernda Storcka – wygrali dzięki bramce Laszlo Kleinheislera w 26. minucie spotkania i to oni są bliżej wyjazdu na wielkie, piłkarskie święto.

Węgrzy mieli ogromnego pecha w eliminacjach do Euro. Turcy, którzy walczyli o bezpośredni awans z trzeciego miejsca w grupie, rzutem na taśmę zepchnęli ich do baraży. Szanse Madziarów na pokonanie Norwegii przed meczem oceniano dyplomatycznie. Gergo Lovrencsics – skrzydłowy Lecha Poznań – stwierdził, że obecna kadra nie ma wielkich gwiazd, ale jest drużyną i żeby wygrać wszyscy muszą dać z siebie maksimum możliwości.

Norway vs HungarySpotkanie lepiej rozpoczęli Norwegowie. Już w 4. minucie znakomitą okazję miał Per Ciljan Skjelbred, ale jego strzał instynktownie obronił Gabor Kiraly. W odpowiedzi potężnie z ostrego kąta uderzył Laszlo Kleinheisler. Orjan Nyland zachował czujność do samego końca i z największym trudem odbił futbolówkę. Kolejne fragmenty gry były już nieco spokojniejsze. Żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć sobie przewagi aż do 26. minuty. Z narożnika pola karnego przymierzył Kleinheisler, a piłka wpadła do siatki po rękach zdezorientowanego golkipera gospodarzy. Tuż przed gwizdkiem obwieszczającym przerwę znakomitą okazję na podwyższenie prowadzenia miał Akos Elek. Węgierski pomocnik z zaledwie pięciu metrów główkował jednak ponad poprzeczką.

Norway vs HungaryPo zmianie stron goście nastawili się na kontry i chcieli przetrwać kolejne czterdzieści pięć minut ze skromnym, jednobramkowym prowadzeniem. Skandynawowie naciskali i atakowali raz po raz, jednak nie potrafili skutecznie wykończyć swoich sytuacji i zadać decydującego ciosu. Emocje pojawiły się dopiero pod koniec spotkania, gdy w podbramkowym zamieszaniu z zaledwie siedmiu metrów do pustej bramki główkował rezerwowy Pal Andre Helland. Nie miał on jednak szczęścia, gdyż futbolówka po jego uderzeniu trafiła w poprzeczkę i wróciła na plac gry. Ostatecznie podopieczni Bernda Storcka wygrali 1:0.

Węgrzy nieznacznej zaliczki będą bronić w Budapeszcie podczas rewanżu, który zostanie rozegrany w niedzielę – 15 listopada.