Eliminacje Euro 2016. Stracona szansa Polaków, Long daje remis Irlandii

Piłkarska reprezentacja Polski zremisowała na wyjeździe z Irlandią 1:1 w spotkaniu grupy D eliminacji do mistrzostw Europy 2016. Na trafienie Sławomira Peszki w doliczonym czasie gry odpowiedział Shane Long. Białoczerwoni z dorobkiem 11 punktów pozostali liderami swojej grupy.

Pod nieobecność kontuzjowanych Kamila Grosickiego i Łukasza Piszczka do składu Adama Nawałki wskoczyli piłkarze niemieckiego FC Koeln. Za akcje prawym skrzydłem odpowiadać mieli Paweł Olkowski i Sławomir Peszko. Po tym, jak miejsce w bramce Arsenalu stracił Wojciech Szczęsny, między słupkami miał stanąć Artur Boruc bądź Łukasz Fabiański. Wybór trenera padł na golkipera Swansea, na co dzień rozgrywającego pojedynki o najwyższą stawkę.

Pierwsze minuty meczu nie przyniosły widowiskowej gry w wykonaniu obu drużyn. Na skrzydłach indywidualnych akcji próbowali Robert Lewandowski i Maciej Rybus. Centrę tego ostatniego zatrzymał skutecznie interweniujący John O’Shea. Po przeciwnej stronie boiska bardzo aktywny był Wesley Hoolahan, który najpierw uderzał niecelnie zza pola karnego, a po chwili za zbyt ostrą grę został upomniany przez arbitra.

W 20. minucie Polacy po raz pierwszy poważnie zagrozili bramce rywali. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w szesnastce główkował Grzegorz Krychowiak, jednak Shay Given nie musiał interweniować. W kolejnej akcji biało–czerwonych prostopadłym podaniem nie popisał się Sławomir Peszko. Pomocnik FC Koeln szybko się jednak zrehabilitował. W obronie nie zrozumieli się Robbie Brady i Marc Wilson. Piłkę przejęli Maciej Rybus i Sławek Peszko, a precyzyjnym strzałem z ostrego kąta po długim słupku prowadzenie Polakom zapewnił były piłkarz Lecha Poznań.

Agresywna gra Irlandczyków nie obyła się bez konsekwencji, a żółte kartki zobaczyli wcześniej wspomniany Hoolahan i O’Shea. W 33. minucie przed szansą na podwyższenie wyniku stanął Maciej Rybus. Jego próba z rzutu wolnego minęła jednak słupek bramki Givena. Z czasem inicjatywę zaczęli przejmować Irlandczycy. Bardzo groźnie zrobiło się tuż przed przerwą, gdy minimalnie niecelnie strzelał Aiden McGeady.

Od początku drugiej połowy biało–czerwoni wyraźnie skupili się na grze w defensywie, licząc przy tym na okazje do kontrataków. W 50. minucie żółtą kartkę obejrzał Kamil Glik, przez co nie zagra w najbliższym spotkaniu z Gruzją. Po chwili centra Brady’ego odbiła się od jednego z Polaków, po czym zatrzymała się na słupku. Kolejne dośrodkowanie tego zawodnika wylądowało na głowie Marca Wilsona, ale na posterunku był niezawodny dziś Łukasz Fabiański.

W 72. minucie golkiper Swansea uratował swoją reprezentację. Głową uderzał Robbie Keane, a piłka po interwencji Polaka ponownie obiła słupek. Ostatni kwadrans przyniósł oblężenie polskiej bramki. Najpierw niecelnie z ostrego kąta huknął Seamus Coleman. Na ostatnie minuty na boisku pojawili się Shane Long i Sebastian Mila. Bohaterem okazał się ten pierwszy, który w doliczonym czasie gry zapewnił punkt swojej reprezentacji. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę zgrał Wesley Hoolahan. Jako pierwszy dopadł do niej Long, który po nodze rozpaczliwie interweniującego Glika pokonał Fabiańskiego.

Mimo remisu, Polacy zachowali pozycję lidera grupy D eliminacji do mistrzostw Europy. Swoje pojedynki wygrali dziś Niemcy i Szkoci, zatem przewaga podopiecznych Adama Nawałki nad ich bezpośrednimi rywalami stopniała do jednego punktu.