El. ME koszykarek. Porażka na koniec

Polska przegrała w Koszycach ze Słowacją 55:71 (12:23, 13:15, 14:18, 16:15) w meczu ostatniej kolejki grupy A eliminacji mistrzostw Europy koszykarek 2015. Biało-czerwone, podobnie jak rywalki, już wcześniej zapewniły sobie awans do finałów.

Była to pierwsza porażka Polek, które zajęły drugie miejsce w grupie z identycznym bilansem jak Słowaczki (5 zwycięstw – 1 przegrana). Rywalki mają lepszy bilans punktów w bezpośrednich meczach.

W polskim zespole nie wystąpiła w drugim spotkaniu wyjazdowym (poprzednio z Luksemburgiem) środkowa Ewelina Kobryn. Na wtorkowym treningu doznała kontuzji stawu skokowego. „Noga spuchła, na razie nie wiadomo, jak poważny jest uraz” – powiedziała PAP menedżer reprezentacji Olga Kijewska.

Środkowa Phoenix Mercury przyjechała do Polski z USA na niespełna miesiąc, specjalnie na mecze eliminacyjne i zaraz wraca do ligi WNBA. Szkoleniowiec reprezentacji Jacek Winnicki i sama koszykarka nie chcieli ryzykować pogłębienia kontuzji.

Słowaczki miały przewagę od pierwszej do ostatniej minuty. Grały lepiej w defensywie, a przede wszystkim bardziej zespołowo w ataku, o czym świadczy liczba asyst – 19, przy zaledwie biało-czerwonych. Polki miały 35 procent skuteczności z gry, zaś rywalki aż 49.

Po 20 minutach gospodarz meczu prowadził 38:25, a najwyższą przewagę uzyskał w 25. minucie, gdy wygrywał 52:28.

Pod nieobecność Kobryn Polki nie potrafiły zatrzymać słowackiej środkowej Anny Jurcenkovej, która trafiła osiem z 12 rzutów spod kosza. Miały też kłopoty z pilnowaniem 19-letniej Zofii Hruscakovej, która jest objawieniem swojej ekipy w eliminacjach.

W ostatniej kwarcie Słowaczki kontrolowały sytuację i nie walczyły już tak ostro w defensywie, co umożliwiło Polkom odrobienie części strat. Tę partię podopieczne trenera Winnickiego wygrały 16:15.

Polska: Magdalena Ziętara 10, Martyna Koc 10, Paulina Pawlak 9, Weronika Idczak 8, Justyna Żurowska 7, Katarzyna Krężel 4, Małgorzata Misiuk 4, Aldona Morawiec 3, Agnieszka Skobel 0, Marta Jujka 0.

Najwięcej punktów dla Słowacji zdobyły: Anna Jurcenkova 19, Zuzana Zirkova 12, Zofia Hruscakova 10, Kristi Toliver 9;